Avvalo, yurtimizga tashrif buyurgan yasharish, yangilanish fasli bo‘lgan bahor bayrami bilan barchangizni muborakbod etaman.
Bahor faslining avvalida butun dunyo bo‘ylab Xotin-qizlar kunini nishonlash yaxshi an’anaga aylangan. Bunda ham, albatta, ramziy ma’no-mazmun bor. Zero, tabiatning uyg‘onishi, yangi hayot nafasining ufurishi hayotimizga go‘zallik, qalblarimizga mehr-muhabbat olib kiruvchi ayollarimizning bayrami bilan hamohang.
Shu qutlug‘ ayyom – 8-mart - “Xalqaro xotin-qizlar kuni” bayrami bilan universitet ayollar jamoasini, talaba-qizlarimizni, shuningdek, sizlarning timsolingizda yurtimizdagi barcha onalar, opa-singillarimizni chin dildan muborakbod etaman.
Ayol millat kelajagi, hayot davomchisi. Xotin-qizlar eʼzozlangan va qadrlangan yurtning buguni va ertasi farovon boʻladi. Shu jihatdan keyingi yillarda mamlakatimizda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini, gender tenglikni taʼminlash, oila, onalik va bolalikni himoya qilish, ayollar oʻrtasida tadbirkorlikni rivojlantirish, ular uchun yangi ish oʻrinlari yaratish, mehnat va turmush sharoitlarini yaxshilash davlat siyosatini ustuvor yoʻnalishiga aylandi.
Kuni kecha Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash masalalari bo‘yicha oʻtkazgan videoselektr yigʻilishida jamiyatimizda xotin-qizlarning oʻrni va rolini oshirishga qaratilgan ishlar mazmuniga atroflicha toʻxtalib, bugun davrni oʻzi talab etayotgan oʻtkir masalalar ahamiyatiga alohida eʼtibor qaratdi.
Mamlakatimizda xotin-qizlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, ularning ogʻirini yengil qilish, masʼuliyat va salohiyatini roʻyobga chiqarish, tadbirkor opa-singillarimizga manzilli koʻmak berish, ularning bandligini taʼminlash kabi koʻplab muhim vazifalar koʻndalang qoʻyilganligi jamiyatimiz ayollari yana bir pogʻona yuksakka koʻtarilganidan dalolat beradi.
Ayol – ulug‘, ayol – mo‘tabar. Jamiyat va davlat hayotida ayollarimizning oʻrni beqiyos. Avvalo, ular kelajagimiz egalarining yaratuvchilaridir. Ularning bilim salohiyati, dunyoqarashi, milliy-maʼnaviy irodasi, jamiyatdagi faolligi va tashabbuskorligi, shu bilan bir qatorda, oilaning shakllanishi va farovonligini taʼminlashdagi vazifasi juda muhim jihatlar hisoblanadi.
Qadrli, moʻtabar va munis ayollarimiz!
Yana bir bor bahor va go‘zallik bayrami – Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan Siz azizlarga eng samimiy tilaklarimizni bildiramiz. Oilamizga quvonch, hayotimizga go‘zallik olib kiruvchi onalarimiz, opa-singillarimiz, baxtimizga doimo sog‘-omon bo‘ling. Bahoriy go‘zallik hamda ko‘rkamlik sizni yil bo‘yi tark etmasin.

First of all, I would like to congratulate all of you on the spring holiday, which is a season of rejuvenation and renewal.
It has become a good tradition around the world to celebrate Women's Day in early spring. This, of course, has a symbolic meaning. After all, the awakening of nature, the breath of new life, coincides with the holiday of our women, who bring beauty to our lives, love to our hearts.
On this auspicious holiday - March 8 - International Women's Day, I sincerely congratulate the university women's team, our students, as well as all the mothers and sisters in ours.
The woman is the future of our nation, the successor of our life. The present and future of a country will be prosperous where women are respected and valued. In this regard, in recent years, ensuring the rights and interests of women, gender equality, protection of family, motherhood and childhood, development of entrepreneurship among women, creating new jobs for them, improving working and living conditions have become a priority of state policy.
Yesterday, in a video conference on women's support, President Shavkat Mirziyoyev touched upon in detail the content of work aimed at increasing the role of women in our society and drew special attention to the importance of the urgent issues of the day.
The fact that many important tasks have been set in our country, such as comprehensive support for women, alleviation of their difficulties, the realization of their responsibilities and potential, targeted assistance to our entrepreneurial females, employment, testifies to the fact that women in our society have risen to another level.
A woman is great, a woman is honourable. The role of our women in the life of society and the state is invaluable. First of all, they are the creators of our future owners. Their educational potential, worldview, national and spiritual will, activeness and initiative in society, as well as their role in the family formation and well-being of the family are very important.
Dear, honourable and noble women!
Once again, on the occasion of spring and beauty day - International Women's Day, we extend our best wishes to you. May our mothers and sisters, who bring joy to our families and beauty to our lives, always be healthy and happy. Don't let the spring beauty and splendour leave you all year round.