Ishchi guruh Xorazm viloyatidagi taʼlim sifatini oʻrgandi
Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi va Taʼlim inspeksiyasining galdagi manzili koʻhna Xorazm diyorida joylashgan oliygohlar boʻldi. Bugungi kunda hududda  jami 7 ta oliy ta’lim muassasalari faoliyat olib bormoqda va ularda 36 mingdan ortiq  talabalar tahsil olmoqda. Ishchi guruh ularda yaratilgan sharoitlar, taʼlim sifatining holatini kompleks oʻrganib, natijasi tahliliy muhokama qildi.
Yigʻilishda Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri A.Toshqulov, Taʼlim inspeksiyasi boshligʻi U.Toshkenboyev, Xorazm viloyat hokimining oʻrinbosari  S.Salayev hamda  hududdagi oliy taʼlim muassasalari va xalq taʼlim vakillari ishtirok etdilar.
Yigʻilishda viloyatidagi oliy taʼlim muassasalari, texnikumlar,  umumtaʼlim maktablari faoliyati boʻyicha tanqidiy-tahliliy oʻrganish natijalari atroflicha muhokama qilindi.
Viloyat oliy ta’lim muassasalari qo‘shma ishchi guruh tomonidan o‘rganilganda ta’lim sifatini oshirish va professor-o‘qituvchilar faoliyati samaradorligini yaxshilash borasida bir qator kamchiliklar va muammolar borligi aniqlandi.
Tadbir davomida taʼlim sifatini oshirishga toʻsqinlik qilayotgan ana shu  muammolarni aniqlash hamda sifat va samaradorlik koʻrsatkichlarini oshirishga qaratilgan  “Yoʻl xarita”si ishlab chiqib,  aniqlangan kamchiliklar va ularni bartaraf etish bilan bogʻliq masalalar yuzasidan tegishli vazifalar berildi

Следующим адресом Министерства высшего и среднего специального образования и Инспекции образования стали университеты, расположенные в Хорезмской земле. На сегодняшний день в регионе действуют 7 высших учебных заведений, в которых обучаются более 36 тысяч студентов. Рабочая группа провела комплексное изучение и аналитическое обсуждение созданных в них условий, состояния качества образования.
На совещании министр высшего и среднего специального образования А.Ташкулов, начальник Инспекции образования У.Ташкенбоев, заместитель хокима Хорезмской области С.Салаев и представители высших учебных заведений и народного образования региона.
На совещании всесторонне обсуждены результаты критико-аналитического изучения деятельности высших образовательных учреждений, техникумов, общеобразовательных школ области.
При исследовании совместной рабочей группой высших учебных заведений региона было выявлено, что существует ряд недостатков и проблем, связанных с повышением качества образования и эффективности деятельности профессорско-преподавательского состава.
В ходе мероприятия была разработана “Дорожная карта”по выявлению проблем, препятствующих повышению качества образования, а также повышению показателей качества и эффективности, даны соответствующие поручения по выявленным недостаткам и вопросам их устранения.