Urganch davlat universitetida xotin - qizlarning ijtimoiy - siyosiy faolligini oshirish bo'yicha oʻtkazilgan respublika o'quv-seminari doirasida mehmonlar universitetda talabalar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdilar.
Xususan, universitetning asosiy binosi, shu jumladan, Xorijiy filologiya fakultetining sharoitlarini koʻrdilar. Fakultetning xotin-qizlar maslahat kengashi faoliyati bilan tanishdilar. Tanishuv paytida fakultetda talaba-qizlar uchun yaratilgan sharoitlarni o'rgandilar, o'quv jarayonlarini kuzatdilar. Mehmonlarga Xorijiy filologiya fakulteti xotin-qizlar masalalari bo'yicha dekan maslahatchisi R.Abidova hamrohlik qilib, universitetning tashkil etilishi, universitet oldiga qo‘yilgan vazifalar, uning strategik maqsadlari, universitetdagi mavjud fakultetlar va kafedralar faoliyati, xalqaro hamkorlik aloqalari, talaba-qizlarning yutuqlari haqida maʼlumotlar berib bordi.
Shundan soʻng, mehmonlar fakultetlarning xotin-qizlar masalalari bo'yicha dekan maslahatchilari hamrohligida 5-sonli Talabalar turar joyiga tashrif buyurishdi. Talabalarning yashashi, dam olishi, o’z ustida mustaqil ishlashi, boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishi uchun yaratilgan sharoitlarni guvohi boʻlishdi. U yerdagi toʻgaraklar faoliyati, undagi davomiy ish jarayoni, talabalarning sevimli mashgʻulotlari bilan bandligi, ularning qiziqishlari mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.

During the Republican training seminar on increasing women's social and political participation at Urgench State University, the guests got acquainted with the conditions created for students at the university.
In particular, they saw the conditions of the main building of the university, including the Faculty of Foreign Philology. They got acquainted with the activities of the Women's Advisory Board of the faculty. During the acquaintance, they studied the conditions created for students at the faculty, observed the educational process. The guests were accompanied by R.Abidova, Advisor to the Dean of the Faculty of Foreign Philology on Women's Affairs, gave information about the establishment of the university, the tasks of the university, its strategic goals, the activities of existing faculties and departments, international cooperation, student achievements.
Afterwards, the guests, accompanied by the deans' advisors on women's issues of the faculties, visited the Student Dormitory No. 5. They witnessed the conditions created for students to live, relax, work independently and spend their free time meaningfully. The guests were impressed by the activities of the extramular activities, the ongoing work process, the students' hobbies and their interests.