Urganch davlat universitetida xotin - qizlarning ijtimoiy - siyosiy faolligini oshirish bo'yicha oʻtkazilgan respublika o'quv-seminari doirasida mehmonlar universitetda talabalar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdilar.
Xususan, universitetning asosiy binosi, shu jumladan, Xorijiy filologiya fakultetining sharoitlarini koʻrdilar. Fakultetning xotin-qizlar maslahat kengashi faoliyati bilan tanishdilar. Tanishuv paytida fakultetda talaba-qizlar uchun yaratilgan sharoitlarni o'rgandilar, o'quv jarayonlarini kuzatdilar. Mehmonlarga Xorijiy filologiya fakulteti xotin-qizlar masalalari bo'yicha dekan maslahatchisi R.Abidova hamrohlik qilib, universitetning tashkil etilishi, universitet oldiga qo‘yilgan vazifalar, uning strategik maqsadlari, universitetdagi mavjud fakultetlar va kafedralar faoliyati, xalqaro hamkorlik aloqalari, talaba-qizlarning yutuqlari haqida maʼlumotlar berib bordi.
Shundan soʻng, mehmonlar fakultetlarning xotin-qizlar masalalari bo'yicha dekan maslahatchilari hamrohligida 5-sonli Talabalar turar joyiga tashrif buyurishdi. Talabalarning yashashi, dam olishi, o’z ustida mustaqil ishlashi, boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishi uchun yaratilgan sharoitlarni guvohi boʻlishdi. U yerdagi toʻgaraklar faoliyati, undagi davomiy ish jarayoni, talabalarning sevimli mashgʻulotlari bilan bandligi, ularning qiziqishlari mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.

В ходе Республиканского обучающего семинара по повышению женского общественно-политического участия в Ургенчском государственном университете гости ознакомились с условиями, созданными для студентов вуза.
В частности, они увидели состояние основного корпуса университета, в том числе факультета Иностранной филологии. Они ознакомились с деятельностью Женского экспертного совета факультета. В ходе знакомства они изучили условия, созданные для студентов на факультете, наблюдали за учебным процессом. Гостей сопровождала советник декана факультета Иностранной филологии по делам женщин Р.Абидова, которая дала информацию о создании университета, задачах университета, его стратегических целях, деятельности действующих факультетов и кафедр, международное сотрудничество, студенческие достижения.
Затем гости в сопровождении советников деканов по женским вопросам факультетов посетили студенческое общежитие № 5. Они стали свидетелями созданных условий для того, чтобы студентки жили, отдыхали, работали самостоятельно и содержательно проводили свободное время. Гости были впечатлены мероприятиями внеурочной деятельности, текущим рабочим процессом, увлечениями студентов и их интересами.