Joriy yil 16-aprel kuni Oliy va oʻrta maxsus taʼlimi vazirining fan va innovatsiyalar bo‘yicha o‘rinbosari Rahimjon Hakimov Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida UrDU rektori B.Abdullayev hamrohligida Xorijiy filologiya, Fizika-matematika hamda Tabiiy fanlar fakultetlarining dars jarayonlarini kuzatdi. Talabalar va fan oʻqituvchilari bilan suhbatda boʻldi. Til bilish va kompyuter texnologiyalari borasidagi koʻnikmalari, IELTS sertifikat mavjudligi bilan qiziqdi. Talabalar bilan ingliz tilida muloqot qilib, ularni oʻz mutaxassisligi boʻlgan ingliz tilidan tashqari, yana boshqa xorijiy tillarni oʻrganishga chaqirdi. Yoshlarning kelajak rejalari, maqsadlari bilan qiziqdi. Ularni doimiy ravishda oʻz ustida ishlab, qunt bilan taʼlim olishga chaqirdi.
“Hozirgi paytda zoʻr mutaxassis boʻlish uchun ikki narsa juda muhim: til bilish va IT. Shundagina siz zamon talabiga labbay deb javob bera oladigan kadr hisoblanasiz!” – dedi R.Hakimov talabalar bilan muloqot jarayonida.
Shuningdek, Tabiiy fanlar fakultetida magistr va doktorantlar uchun alohida tashkil etilgan laboratoriya bilan tanishib, u yerda olib borilayotgan ilmiy tadqiqot ishlarining borishi bilan qiziqdi.
Universitet hududida internet tezligini yanada koʻtarish, IT ga qiziquvchi yoshlar uchun internet tezligi kuchli boʻlgan alohida xona ajratish, semestr davomida oʻqitiladigan fanlar yuklamalarini optimallashtirish borasida koʻrsatmalar berdi.

16 апреля заместитель Министра высшего и среднего специального образования по науке и инновациям Рахимжон Хакимов посетил Ургенчский государственный университет.
В ходе визита в сопровождении ректора УрГУ Б.Абдуллаева он наблюдал за учебным процессом факультетов Иностранной филологии, Физико-математического и Естественнонаучного факультетов. Он провел беседу со студентами и преподавателями. Его интересовали языковые навыки и компьютерные технологии, а также наличие сертификата IELTS. Он говорил со студентами на английском языке и призывал их изучать другие языки в дополнение к их английскому. Его интересовали дальнейшие планы и цели молодежи. Он призывал их постоянно работать над собой и прилежно учиться.
«Сейчас для того, чтобы стать профессионалом, очень важны две вещи: языковые навыки и IT. Только тогда вы станете сотрудником, отвечающим требованиям времени! - сказал Р.Хакимов во время беседы со студентами.
Он также ознакомился с лабораторией магистров и докторантов на факультете Естественных наук и поинтересовался ходом там научно-исследовательской работы.
Он поручил увеличить скорость интернета в кампусе, выделить отдельную комнату для молодежи, интересующейся IT с высокой скоростью интернета, а также оптимизировать нагрузку по предметам, преподаваемым в течение семестра.