Joriy yil 16-aprel kuni Oliy va oʻrta maxsus taʼlimi vazirining fan va innovatsiyalar bo‘yicha o‘rinbosari Rahimjon Hakimov Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida UrDU rektori B.Abdullayev hamrohligida Xorijiy filologiya, Fizika-matematika hamda Tabiiy fanlar fakultetlarining dars jarayonlarini kuzatdi. Talabalar va fan oʻqituvchilari bilan suhbatda boʻldi. Til bilish va kompyuter texnologiyalari borasidagi koʻnikmalari, IELTS sertifikat mavjudligi bilan qiziqdi. Talabalar bilan ingliz tilida muloqot qilib, ularni oʻz mutaxassisligi boʻlgan ingliz tilidan tashqari, yana boshqa xorijiy tillarni oʻrganishga chaqirdi. Yoshlarning kelajak rejalari, maqsadlari bilan qiziqdi. Ularni doimiy ravishda oʻz ustida ishlab, qunt bilan taʼlim olishga chaqirdi.
“Hozirgi paytda zoʻr mutaxassis boʻlish uchun ikki narsa juda muhim: til bilish va IT. Shundagina siz zamon talabiga labbay deb javob bera oladigan kadr hisoblanasiz!” – dedi R.Hakimov talabalar bilan muloqot jarayonida.
Shuningdek, Tabiiy fanlar fakultetida magistr va doktorantlar uchun alohida tashkil etilgan laboratoriya bilan tanishib, u yerda olib borilayotgan ilmiy tadqiqot ishlarining borishi bilan qiziqdi.
Universitet hududida internet tezligini yanada koʻtarish, IT ga qiziquvchi yoshlar uchun internet tezligi kuchli boʻlgan alohida xona ajratish, semestr davomida oʻqitiladigan fanlar yuklamalarini optimallashtirish borasida koʻrsatmalar berdi.

On April 16, Rahimjon Hakimov, Deputy Minister of Higher and Secondary Special Education for Science and Innovation, visited Urgench State University.
During the visit, accompanied by the rector of UrSU B.Abdullayev, he observed the teaching process of the faculties of Foreign Philology, Physics and Mathematics, and Natural Sciences. He had a conversation with students and teachers. He was interested in language skills and computer technology, as well as having an IELTS certificate. He spoke to students in English and encouraged them to study other languages in addition to their English. He was interested in the future plans and goals of the youth. He encouraged them to constantly work on themselves and to study diligently.
“Two things are very important now to be a great professional: language skills and IT. Only then will you be a staff who can meet the demands of the times! ” - said R.Hakimov during a conversation with students.
He also got acquainted with the laboratory for masters and doctoral students at the Natural Sciences Faculty and was interested in the progress of research work there.
He instructed to increase the speed of the Internet on the campus, to allocate a separate room for youth interested in IT with high Internet speed, and to optimize the workload of subjects taught during the semester.