2022-yil 16-aprel sanasida UrDU Madaniyat saroyida tyutorlar uchun doimiy seminar ishining navbatdagi yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Unda Urganch shahar Davlat soliq inspeksiyasi boʻlim boshligʻi M.Masharipov va oʻrinbosari J.Otajonovlar, UrDU birinchi prorektori S.Davletov, rektor maslahatchisi R.Sharipov, “Pedagogika va psixologiya” kafedrasi dotsenti J.Iskandarov, Yoshlash bilan ishlash, maʼnaviyat va maʼrifat boʻlimi, UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi, psixologlar, barcha fakultetlarning yoshlar bilan ishlash bo’yicha dekan o'rinbosarlari hamda universitet tyutorlari ishtirok etdilar.
Seminar ishini anʼanaga muvofiq, UrDU Yoshlar masalalari, ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov ochib berib, talabalar bilan ishlash, ularning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, bandligini taʼminlash borasida tyutorlarning vazifalari haqida maʼruza qildi.
Oʻquv-seminarda tyutorlarga ijarada yashovchi talabalar bilan xonadon egalari oʻrtasida ijara shartnomasini tuzish tartibi – qoidalari haqida maʼlumotlar berildi. Universitetda yoshlarning taʼlim-tarbiyasi, yashash sharoiti, ularning muammolari bilan toʻxtovsiz shugʻullanish lozimligi, ularning to'garaklardagi ishtirokini yanada kuchaytirish borasida takliflar hamda bugungi kunda tyutorlik faoliyatini yanada samarali tashkil etish, talabalar bilan muloqot qilish hamda ishlashda zarur ilmiy-psixologik tavsiyalar berildi.
Shuningdek, tyutorlarning oʻtgan 2 oylik faoliyati monitoringgi natijalari muhokama qilinib, tegishli vazifalar belgilab olindi.
Oʻquv-seminar davomida tyutorlar oʻzaro fikr va tajriba almashdilar. O'z faoliyatlari davomida uchrayotgan turli xil vaziyatlar yuzasidan masʼullarga savollar bilan murojaat qilib, zarur javoblarni oldilar. Bu kabi seminar-treninglar soha mutaxassislari uchun kasbiy malaka va mahoratlarini oshirishda keng imkoniyatlar yaratishiga aminmiz.

On April 16, 2022, a regular meeting of the permanent seminar for tutors was held at the Palace of Culture of UrSU.
The meeting was attended by the head of the State Tax Inspectorate of Urgench M. Masharipov and his deputy J. Otajonov, the first vice-rector of UrSU S. Davletov, adviser to the rector R. Sharipov, docent of Pedagogy and Psychology Department J. Iskandarov, Youth, Spirituality and Education Department, UrSU Women's Advisory Board, psychologists, deputy deans for youth affairs of all faculties and university tutors took part.
Traditionally, the seminar was opened by S. Davletov, First Vice-Rector for Youth Issues, Spiritual and Educational Affairs of UrSU, who spoke about the role of tutors in working with students, meaningful organization of their leisure time and employment.
At the training seminar, tutors were informed about the rules and procedures for concluding a lease agreement between students and landlords. Suggestions were made on the education and living conditions of youth, the need to constantly address their problems, to strengthen their participation in extramural activities, as well as the necessary scientific and psychological advice for more effective organization of tutoring activities, communication and work with students.
The results of monitoring the tutors' activities over the past two months were also discussed and relevant tasks were identified.
During the workshop, tutors exchanged views and experiences. They asked questions to the officials about the various situations they encountered during their work and received the necessary answers. We are confident that such seminars and trainings will create ample opportunities for professionals to improve their professional skills and abilities.