Yoshlar yetakchilari va talabalar uchrashuvi
Prezidentimizning shu yil 19-yanvardagi “Mahallalarda yoshlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq, mahalla tizimida yangi lavozim egalari – yoshlar yetakchilari faoliyat boshladi.
Endilikda oliy taʼlim muassasalari oʻzlariga biriktirilgan mahallalarda bevosita yoshlar yetakchilari orqali ish olib boradi. Shu oʼrinda taʼkidlash joizki, Urganch davlat universiteti oʻziga berkitilgan mahallalarning yoshlar yetakchilari bilan doimiy aloqani yoʻlga qoʻyib, hamkorlikda ish olib bormoqda.
Bugun universitetning Tabiiy fanlar fakulteti 211-biologiya,193-kartografiya va geografiya guruhi talabalari hamda “Maʼrifat”, “Umid”, “Jaloliddin Manguberdi”, “Temir yo'lchi” hamda “Toza bog'” mahallalarining yoshlar yetakchilari bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Unda yoshlar yetakchilari soʻzga chiqib, hozirda oʻz mahallalarida yoshlarga keng imkoniyatlar yaratish maqsadida olib borayotgan tashabbuslari haqida gapirdilar. Uchrashuvda talabalar bandlik, ta’lim va harbiy xizmat uchun subsidiyalar olish tartibi, tadbirkorlik bilan shug’ullanish borasidagi javoblar olishdi.

Встреча молодежных лидеров и студентов
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19 января 2013 года «О мерах по коренному совершенствованию системы работы с молодежью в махаллях» в махаллинской системе созданы новые должности – молодежные лидеры.
В настоящее время высшие учебные заведения действуют напрямую через молодежных лидеров в махаллях, перед которыми они несут ответственность. Следует отметить, что Ургенчский государственный университет сотрудничает с молодежными лидерами махаллей, за которые он отвечает.
Сегодня состоялась встреча со студентами 211-й группы биологии, 193-й группы картографии и географии естественно-научного факультета и молодежными лидерами «Маърифат», «Умид», «Джалолиддин Мангуберди», «Темир Ёлчи» и «Тоза Баг» махалли. В нем молодежные лидеры рассказали об инициативах, которые они предпринимают в настоящее время, чтобы создать больше возможностей для молодежи в своих махаллях. В ходе встречи студенты получили ответы на вопросы о трудоустройстве, субсидиях на обучение и военную службу, предпринимательстве.