Yangi O‘zbekistonda yoshlarni teatr san’atiga qiziqishlarini yanada oshirish hamda bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish maqsadida ta’lim muassasalarida "Yilning eng faol talabalar teatr studiyalari"  tanlovi davom etmoqda.
Mazkur tanlovning 2022-yilgi bellashuvlariga start berilgani munosabati bilan Urganch davlat universitetida ham tanlovining dastlabki universitet bosqichi boʻlib oʻtdi.
San'atshunoslik fakultetining "Sayqal"  talabalar teatr jamoasi  - "Eng yaxshi spektakl";
Kimyoviy texnologiyalar fakuletining "Iqtidor" talabalar teatr jamoasi "Dolzarb mavzuning sahnaviy talqini";
Filologiya fakultetining "Shiddat" talabalar teatr jamoasi  “Milliy an'ana va qadriyatlarni tarannum etgani uchun" nominatsiyalari gʻolibi boʻldilar.
"Eng yaxshi erkak roli uchun" nominatsiyasi  Sa'natshunoslik fakulteti "Sayqal" talabalar teatr studiyasi a'zosi Mirzabek Ro'zimovga,  "Eng yaxshi ayol roli uchun" nominatsiyasi esa Pedagogika fakulteti "Ziyo" talabalar teatr studiyasi a'zosi Sohiba Xajiyevaga nasib qildi.
“Yilning eng faol  talabalar teatr studiyalari”  tanlovining hududiy bosqichiga Sa'natshunoslik fakulteti "Sayqal" talabalar teatr studiyasi yoʻllanmani qoʻlga kiritdi.

In order to increase the interest of young people in theatrical art in the new Uzbekistan and to spend their free time meaningfully, the contest "The most active student theater studios of the year" continues in educational institutions.
In connection with the start of the contest in 2022, the first university stage of the contest was held at Urgench State University.
"Saykal" student theater team of the Faculty of Arts - "The best performance";
"Iqtidor" student theater team of the Faculty of Chemical Technology "Stage interpretation of a topical issue";
"Shiddat" students' theater team of the Faculty of Philology won the nomination "For the glorification of national traditions and values."
The nomination "For the best male role" was awarded to Mirzabek Ruzimov, a member of the student theater studio "Sayqal" of the Faculty of Arts, and the nomination "For the best female role" was awarded to the member of the student theater studio "Ziyo" Sohiba Hajiyeva .
"Saykal" Student Theater Studio of the Faculty of Arts won a ticket to the regional stage of the contest "The most active student theater studios of the year".