Urganch davlat universitetida 2022-yil 9-iyun sanasida “Muassasada ilmiy-tadqiqot ishlari va ilmiy pedagogik kadrlar tayyorlash masalalari” mavzusida ochiq muloqot o‘tkazildi. UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Zafarbek Ibragimov raisligida, erkin muloqot tarzida olib borildi.
Ochiq muloqotda universitet yosh olimlari, jumladan, doktorantlar, mustaqil izlanuvchilar, magistrlar, shuningdek, Fizika-matematika va Tabiiy fanlar fakultetlarining ilmiy tadqiqot ishi bilan shugʻullanishni maqsad qilgan talaba-yoshlari hamda tyutorlar ishtirok etdilar.
Unda prorektor Z.Ibragimov soʻzga chiqib, ta'limdagi innovatsiyalar va innovatsion pеdagogik faoliyat haqida, universitetda ilmiy ishlarning borishi, ilmiy salohiyatni oʻsishi, ilmiy-tadqiqot ishlarini rag‘batlantirish borasidagi ishlar, xorij mamlakatlarining oliy taʼlim muassasalari bilan oʻrnatilgan hamkorlik aloqalari, doktorant va yosh olimlarni stajirovkalarga joʻnatish, bugungi kunda oliy taʼlim tizimida chet tillarini oʻrganishni kun tartibidagi dolzarb masalaga aylanganligi xususida yigʻilganlarga atroflicha maʼlumot berdi.
Qolaversa, ilmiy etiketga amal qilish, ilmiy madaniyatni oshirish, bu borada xorijiy til bilish zaruratlari, ilmiy maqola va dissertatsiya yozishni oʻziga xos muhim jihatlari va bunda ilmiy rahbarning oʻrni haqida oʻz fikr-mulohazalarini bayon etib, zarur tavsiyalar berdi. Shuningdek, ochiq muloqot davomida yosh olimlar va talabalarning oʻz ilmiy izlanishlari doirasidagi savollariga batafsil javoblar berdi.

An open dialogue was held at Urgench State University
On June 9, 2022, Urgench State University hosted an open dialogue on "Research in the institution and the training of scientific and pedagogical staff." UrSU Vice-Rector for Research and Innovation Zafarbek Ibragimov chaired the event and was hel as an open dialogue.
The open dialogue was attended by young scientists of the university, including doctoral students, independent researchers, master;s students, as well as students and tutors of the faculties of Physics and Mathematics and Natural Sciences, who intend to engage in research work.
Vice-rector Z.Ibragimov spoke about innovations in education and innovative pedagogical activity, the course of scientific work at the university, the work on the development of scientific potential, the promotion of research, cooperation with foreign universities, doctoral students and young scientists. Sending scholars for internships
he informed the audience that the study of foreign languages ​​has become a topical issue in the higher education system today.
He also commented on the need for scientific etiquette, the development of scientific culture, the need to know a foreign language, the importance of writing scientific articles and dissertations, and the role of the supervisor. He also provided detailed answers to questions from young scientists and students in the context of their research.