Urganch davlat universitetida 2022-yil 9-iyun sanasida “Muassasada ilmiy-tadqiqot ishlari va ilmiy pedagogik kadrlar tayyorlash masalalari” mavzusida ochiq muloqot o‘tkazildi. UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Zafarbek Ibragimov raisligida, erkin muloqot tarzida olib borildi.
Ochiq muloqotda universitet yosh olimlari, jumladan, doktorantlar, mustaqil izlanuvchilar, magistrlar, shuningdek, Fizika-matematika va Tabiiy fanlar fakultetlarining ilmiy tadqiqot ishi bilan shugʻullanishni maqsad qilgan talaba-yoshlari hamda tyutorlar ishtirok etdilar.
Unda prorektor Z.Ibragimov soʻzga chiqib, ta'limdagi innovatsiyalar va innovatsion pеdagogik faoliyat haqida, universitetda ilmiy ishlarning borishi, ilmiy salohiyatni oʻsishi, ilmiy-tadqiqot ishlarini rag‘batlantirish borasidagi ishlar, xorij mamlakatlarining oliy taʼlim muassasalari bilan oʻrnatilgan hamkorlik aloqalari, doktorant va yosh olimlarni stajirovkalarga joʻnatish, bugungi kunda oliy taʼlim tizimida chet tillarini oʻrganishni kun tartibidagi dolzarb masalaga aylanganligi xususida yigʻilganlarga atroflicha maʼlumot berdi.
Qolaversa, ilmiy etiketga amal qilish, ilmiy madaniyatni oshirish, bu borada xorijiy til bilish zaruratlari, ilmiy maqola va dissertatsiya yozishni oʻziga xos muhim jihatlari va bunda ilmiy rahbarning oʻrni haqida oʻz fikr-mulohazalarini bayon etib, zarur tavsiyalar berdi. Shuningdek, ochiq muloqot davomida yosh olimlar va talabalarning oʻz ilmiy izlanishlari doirasidagi savollariga batafsil javoblar berdi.

9 июня 2022 года в Ургенчском государственном университете состоялся открытый диалог на тему «Научные исследования в вузе и подготовка научно-педагогических кадров». Мероприятие прошло под председательством проректора УрГУ по научной работе и инновациям Зафарбека Ибрагимова в формате открытого диалога.
В открытом диалоге приняли участие молодые ученые университета, в том числе докторанты, независимые исследователи, магистранты, а также студенты и преподаватели Физико-математического и Естественнонаучного факультетов, которые намерены заниматься научно-исследовательской работой.
Проректор З.Ибрагимов рассказал о нововведениях в образовании и инновационной педагогической деятельности, ходе научной работы в университете, работе по развитию научного потенциала, популяризации научных исследований, сотрудничестве с зарубежными вузами, докторантами и молодыми учеными. Направление ученых на стажировку он проинформировал аудиторию о том, что изучение иностранных языков стало сегодня актуальным вопросом в системе высшего образования.
Он также отметил необходимость научного этикета, развитие научной культуры, необходимость знания иностранного языка, важность написания научных статей и диссертаций, роль научного руководителя. Он также дал подробные ответы на вопросы молодых ученых и студентов в контексте их исследований.