Ayni kunlarda respublikamizning barcha oliy taʼlim muassasalarida yangi oʻquv yiliga tayyorgarlik jarayonlari ketmoqda. Shu asnoda, joriy yil 15-iyun sanasida mazkur jarayonlar bilan yaqindan tanishish maqsadida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining iqtisodiy masalalar boʼyicha o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov Urganch davlat universitetiga tashrif buyurib, rektor Baxrom Abdullayev hamrohligida olib borilayotgan qurilish, ta’mirlash hamda obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Xususan, ilk manzilda universitet asosiy hududidagi 2000 o‘ringa mo‘ljallangan 7 qavatli “Smart” o‘quv binosi qurilishi ishlarining borishi bilan tanishdi.
Ko‘zdan kechirish davomida zamonaviy binoni qurilish va jihozlash ishlari to‘laligicha universitetning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan amalga oshirilayotgani, bino 2022-2023-oʻquv yilning bahorgi mavsumida to‘liq foydalanishga topshirilishi qayd etildi. O‘z navbatida, S.Buzrukxonov qurilish obyektini o‘z muddatida foydalanishga topshirish va ishlarni sifatli bajarish yuzasidan mas’ullarga zarur tavsiya va topshiriqlar berdi.
Keyingi manzilda Urganch tumanida joylashgan Kimyoviy texnologiyalar fakulteti oʻquv binosining hamda shu hududdagi talabalar turar joyining kapital taʼmirlanishini koʻzdan kechirdi.
Shundan soʻng, davlat xususiy sherikchilik asosida 400 oʻrinli talabalar turar joyi binosini qurish boʻyicha yer qazish ishlari bajarilayotganini borib koʻrib, loyihalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ishlarning tashkil etilishi holati bilan qiziqdi. Qurilish-ta’mirlash ishlarini ko‘rish asnosida taklif va mulohazalar bildirildi.
Shuningdek, tashrif davomida Texnika fakulteti oʻquv binosining kapital taʼmirlash jarayonini ham koʻzdan kechirdi.
Amalga oshirilgan ishlarni ko‘zdan kechirish barobarida Sarvarxon Buzrukxonov tomonidan istiqboldagi rejalarni amalga oshirish borasida mas’ullarga tegishli ko‘rsatma va tavsiyalar berildi.

В настоящее время все высшие учебные заведения страны готовятся к новому учебному году. В связи с этим 15 июня текущего года заместитель министра высшего и среднего специального образования по экономическим вопросам Сарвархон Бузруханов посетил Ургенчский государственный университет для ознакомления с этими процессами. В сопровождении ректора Бахрома Абдуллаева он осмотрел ход строительства, ремонтных работ.
В частности, на первой площадке он ознакомился с ходом строительства 7-этажного корпуса «Умный» на 2000 мест на основной площади университета.
В ходе осмотра было отмечено, что строительство и оснащение современного корпуса осуществляется полностью за счет внебюджетных средств вуза, а полностью корпус будет сдан в эксплуатацию весной 2022-2023 учебного года. В свою очередь Бузруханов С. дал необходимые рекомендации и поручения ответственным за своевременную сдачу объекта строительства и качество работ.
На следующей площадке он осмотрел капитальный ремонт здания Химико-технологического факультета в Ургенчском районе и общежития в этом районе.
После этого на условиях государственно-частного партнерства интересовался состоянием организации работ по сопровождению проектов, видя завершение земляных работ по строительству 400-местного студенческого общежития.
Предложения и замечания были сделаны в ходе проверки строительных работ.
В ходе визита он также ознакомился с ходом капитального ремонта здания Технологического факультета.
Помимо ознакомления с проделанной работой, Сарвархон Бузруханов дал поручения и рекомендации ответственным лицам по реализации планов на будущее.