Ayni kunlarda respublikamizning barcha oliy taʼlim muassasalarida yangi oʻquv yiliga tayyorgarlik jarayonlari ketmoqda. Shu asnoda, joriy yil 15-iyun sanasida mazkur jarayonlar bilan yaqindan tanishish maqsadida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining iqtisodiy masalalar boʼyicha o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov Urganch davlat universitetiga tashrif buyurib, rektor Baxrom Abdullayev hamrohligida olib borilayotgan qurilish, ta’mirlash hamda obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Xususan, ilk manzilda universitet asosiy hududidagi 2000 o‘ringa mo‘ljallangan 7 qavatli “Smart” o‘quv binosi qurilishi ishlarining borishi bilan tanishdi.
Ko‘zdan kechirish davomida zamonaviy binoni qurilish va jihozlash ishlari to‘laligicha universitetning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan amalga oshirilayotgani, bino 2022-2023-oʻquv yilning bahorgi mavsumida to‘liq foydalanishga topshirilishi qayd etildi. O‘z navbatida, S.Buzrukxonov qurilish obyektini o‘z muddatida foydalanishga topshirish va ishlarni sifatli bajarish yuzasidan mas’ullarga zarur tavsiya va topshiriqlar berdi.
Keyingi manzilda Urganch tumanida joylashgan Kimyoviy texnologiyalar fakulteti oʻquv binosining hamda shu hududdagi talabalar turar joyining kapital taʼmirlanishini koʻzdan kechirdi.
Shundan soʻng, davlat xususiy sherikchilik asosida 400 oʻrinli talabalar turar joyi binosini qurish boʻyicha yer qazish ishlari bajarilayotganini borib koʻrib, loyihalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ishlarning tashkil etilishi holati bilan qiziqdi. Qurilish-ta’mirlash ishlarini ko‘rish asnosida taklif va mulohazalar bildirildi.
Shuningdek, tashrif davomida Texnika fakulteti oʻquv binosining kapital taʼmirlash jarayonini ham koʻzdan kechirdi.
Amalga oshirilgan ishlarni ko‘zdan kechirish barobarida Sarvarxon Buzrukxonov tomonidan istiqboldagi rejalarni amalga oshirish borasida mas’ullarga tegishli ko‘rsatma va tavsiyalar berildi.

Currently, all higher education institutions of the country are preparing for the new academic year. In this regard, on June 15 this year, Deputy Minister of Higher and Secondary Special Education for Economic Affairs Sarvarkhon Buzrukhanov visited Urgench State University to get acquainted with these processes. Accompanied by Rector Bakhrom Abdullayev, he inspected and reviewed the construction, repair works.
In particular, at the first venue, he got acquainted with the progress of construction of a 7-storey building "Smart" for 2,000 seats in the main area of the university.
During the inspection, it was noted that the construction and equipping of the modern building is carried out entirely at the expense of extra-budgetary funds of the university, and the building will be fully commissioned in the spring of 2022-2023 academic year. In turn, S. Buzrukhanov gave the necessary recommendations and instructions to those responsible for the timely commissioning of the construction site and the quality of work.
At the next venue, he inspected the overhaul of the building of the Faculty of Chemical Technology in Urgench district and the dormitory in the area.
After that, on the basis of public private partnership, he was interested in the state of Organization of works on support of projects, seeing the completion of excavation work on the construction of a 400-seat student residence building.
Suggestions and comments were made during the review of the construction work.
During the visit, he also inspected the process of overhauling the building of the Faculty of Technology.
In addition to reviewing the work done, Sarvarkhon Buzrukhanov gave instructions and recommendations to those responsible for the implementation of future plans.