Ma’lumki, shu kunlarda mamlakatimizda muhim siyosiy voqelik — O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini yanada takomillashtirishga qaratilgan demokratik islohotlar yuz bermoqda. Joylarda bo‘lgani kabi, oliy ta’lim muassasalarida ham mutaxassis olimlar, faol va iqtidorli yoshlar ishtirokida ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, anjumanlar, davra suhbatlari tashkil etilib, ularda nafaqat ushbu muhim jarayon haqida atroflicha ma’lumot berilmoqda, balki yoshlarning fikr va takliflari ham o‘rganilmoqda.
Shu asnoda 2022-yil 16-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi Narzullo Oblomuradov konstitusiyaviy islohotlarni targʻib qilish va keng jamoatchilik takliflarini o‘rganish, professor-oʻqituvchi va talaba-yoshlarning fikrlarini tinglash maqsadida Urganch davlat universitetida boʻlib, universitet jamoasi bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Uchrashuvda Xorazm viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi, O‘zbekiston Ekologik partiyasi Xorazm viloyat Kengashi, Urganch davlat universiteti rahbariyati, Tabiiy fanlar fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari hamda OAV xodimlari ishtirok etdilar.
Uchrashuvni UrDU rektori Baxrom Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berdi. Uchrashuv avvalida Narzullo Oblomuradovning maʼruzasi tinglandi.
Shundan soʻng, Urganch davlat universiteti rahbariyati, professor-oʻqituvchilari va talabalarining ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish borasidagi takliflariga tinglandi.

Встреча с Председателем Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан Нарзулло Обломурадовым
Известно, что в эти дни наша страна переживает важную политическую реальность – демократические реформы, направленные на дальнейшее совершенствование Конституции Республики Узбекистан. Как и на местах, высшие учебные заведения организуют духовно-просветительские мероприятия, конференции, круглые столы с участием специалистов, активной и талантливой молодежи, на которых предоставляется не только подробная информация об этом важном процессе, но также учитываются мнения и предложения молодежи учился.
В связи с этим 16 июня 2022 года Председатель Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан Нарзулло Обломурадов в целях продвижения конституционных реформ и изучения предложений широкой общественности выслушал мнения профессоров и ученики. Он посетил государственный университет и встретился с сотрудниками университета.
В совещании приняли участие Хорезмское областное управление экологии и охраны окружающей среды, Хорезмский областной совет Экологической партии Узбекистана, руководство Ургенчского государственного университета, профессорско-преподавательский состав и студенты факультета естественных наук и СМИ.
Встречу открыл ректор УрГУ Бахром Абдуллаев. В начале встречи с докладом выступил Нарзулло Обломурадов.
Затем были заслушаны предложения должностных лиц, преподавателей и студентов Ургенчского государственного университета по экологии и охране окружающей среды.