Urganch davlat universiteti va Germaniyaning Münster universiteti o'rtasidagi hamkorlik
2020-yilda Urganch davlat universiteti “Roman-german filologiyasi” kafedrasi hamda Germaniyaning Münster shahridagi Vilhelm nomidagi Vestfaliya universiteti (WWU Münster) bilan hamkorlik memorandumini imzolangan edi.
Ayni kunlarda ushbu memorandum doirasida kafedra mudiri Gulnora Abdullayeva va Arslon Matkarimovlar malaka oshirish, Germaniya oliygohidagi ta’lim standartlari, o’quv jarayoni bilan tanishish, ilmiy stajirovka o’tash maqsadida Germaniyaning Münster shahrida bo'lib turmoqda.
Shuningdek, Filologiya va tillarni o'qitish (nemis tili) ta'lim yo'nalishi 3-kurs talabasi Gulmira Rahimberganova ham ushbu dastur asosida 2021-2022 o'quv yili bahorgi semestrni Münsterda o'qimoqda.
Tashrifdan ko'zlangan asosiy maqsad hamkor tashkilot mutaxassislari bilan birgalikda "Interkulturelle Kommunikation" ("Madaniyatlararo muloqot") fani bo'yicha yaratilayotgan darslik loyihasi ustida ishlash va talabalarimiz, professor-o’qituvchilar uchun kerakli o'quv adabiyotlarini olib kelish, mustaqil ta’lim qanday qilib tuzilishi, o’qitilishi va uni Moodle platformasiga integratsiya qilishni o’rganishdan iborat.  Shu bilan birga Münster universtitetidagi o'quv rejalar va o'quv dasturlar o'rganilmoqda va ulardan kelgusida Urganch davlat universitetida foydalanish ko'zda tutilgan.
Bundan tashqari, kelajakda UrDU, TerDU, BuxDU va Münster universiteti o’rtasida o’quv va ilmiy sohada hamkorlik tarmog’ini shakllantirish va ushbu tarmoq doirasida nemis tili o’qitish sifatini oshirish, ilmiy ishlar bo’yicha hamkorlik qilishga kelishib olindi.
Tashrif doirasida o’qituvchilarimiz uchun “Interaktive Kompetenz” (“Interaktiv Kompetensiya”) mavzusidagi 2 kunlik seminar-treningi o’tkazildi.
Tashrif asnosida Münster universiteti bilan ilmiy hamkorlik qilish, jumladan, qator professor-o'qituvchi va tadqiqotchilarning, amaliyotchi talabalarning Urganch davlat universitetida dars o'tishlari va amaliyot o'tashlari masalasi muhkama qilinmoqda. Kafedra yosh tadqiqotchilari uchun ilmiy hamkorlikka yo'l ochish maqsadida Prof. S.Reuvekamp va Prof. S.Günthner bilan muzokaralar olib borilmoqda.
Shuningdek, Arslon Matkarimov Urganch davlat universiteti va Oliy va oʻrta maxsus talim vazirligi tomonidan tasis etilgan stipendiya boyicha Ilmiy stajirovka doirasida o'z ilmiy tadqiqoti uchun ilmiy rahbar, ilmiy yo’nalish hamda ilmiy ish mavzusini aniqlash maqsadida ham mazkur universitetda boʻlib turibdi.

In 2020, a memorandum of cooperation was signed with the Department of Romance-Germanic Philology of Urgench State University and the Westfälische Wilhelms-Universität Münster, WWU.
Currently, within the framework of this memorandum, the head of the department, Gulnora Abdullayeva and Arslon Matkarimov, are in Münster, Germany, for the purpose of improving their qualifications, getting to know the educational standards of the German higher education institution, the educational process, and conducting a scientific internship.
Gulmira Rahimberganova, a 3rd-year student of Philology and Language Teaching (German), is also studying in Münster in the spring term of the 2021-2022 academic year on the basis of this program.
The main purpose of the visit is to work together with the experts of the partner organization on the textbook project being created on the subject of "Interkulturelle Kommunikation" ("Intercultural communication") and to bring the necessary educational literature for our students, professors and teachers, how to organize independent work, train and integrate it into the Moodle platform. At the same time, the study plans and curricula of the University of Münster are being studied and it is planned to use them in the future at Urgench State University.
In addition, it was agreed to form a cooperation network in the educational and scientific field between UrSU, TerSU, BuxSU and the University of Münster in the future, and within this network, to improve the quality of German language teaching and to cooperate in scientific work.
As part of the visit, a 2-day seminar-training on "Interactive Competence" was held for our teachers.
During the visit, the issue of scientific cooperation with the University of Münster, including the study and internship of a number of professors, researchers, and practicing students at the Urgench State University, is being discussed. In order to pave the way for scientific cooperation for young researchers of the department, negotiations are underway with Prof. S. Reuvekamp and Prof. S. Günthner.
Arslan Matkarimov is also present at this university within the framework of the scholarship “Scientific internship” established by Urgench State University and the Ministry of Higher and secondary special education in order to determine the scientific supervisor, scientific direction and the subject of scientific work for his research.