Tashrif avvalida filolog olima Veronika Yurevna Krayeva Tarix fakultetining 1- va 2-kurs rus yo'nalishi talabalariga madaniyatshunoslik, filologiya va san'atshunoslik sohalarining atoqli arbobi Dmitriy Sergeyevich Lixachev tavalludining 115 yilligi munosabati bilan adibning hayoti, ta’limoti va madaniyat haqidagi ilmiy qarashlari haqidagi “Madaniyat – ruhiy holat” mavzusida maʼruza qildi.
Shundan soʻng mehmonlar UrDU rektori B.Abdullayev bilan uchrashdilar. Uchrashuvda Qonunchilik palatasi deputati Muxtor Ibragimov, o'quv ishlari bo'yicha prorektor S.Xodjaniyozov va “Tarix” kafedrasi mudiri O'.Abdullayevlar ishtirok etdi. Unda ikki universitet o'rtasida tajriba almashish, hamkorlikda taʼlimning magistratura va doktorantura shakllarini yoʻlga qoʻyish, ilmiy konferensiyalar tashkil qilish, Altay davlat universiteti professor-oʻqituvchilari bilan hamkorligida barcha yo'nalishlarda rus tili o'qitilishini yanada samarali tashkil qilish masalalari yuzasidan muloqot qilindi.

17 октября с.г. Ургенчский государственный университет посетили профессор Алтайского государственного университета России, историк Юрий Михайлович Гончаров, филолог Вероника Юрьевна Краева.
В начале визита филолог Вероника Юрьевна Краева выступила перед российскими студентами 1 и 2 курсов Исторического факультета с речью по случаю 115-летия со дня рождения Дмитрия Сергеевича Лихачева, известного деятеля в области культурологии, филологии и искусствоведения, о жизни писателя, его учении и научных взглядах на культуру. Он прочитал лекцию на тему «Культура - состояние души».
После этого гости встретились с ректором УрГУ Б.Абдуллаевым. На встрече присутствовали депутат Законодательной палаты Мухтар Ибрагимов, проректор по воспитательной работе С. Ходжаниезов и У. Абдуллаев, заведующий кафедрой «История». В нем обсуждались обмен опытом между двумя университетами, создание магистерской и докторской форм обучения, организация научных конференций, внедрение преподавания русского языка по всем направлениям.