Anjumanda Xorazm viloyati Yozuvchilar uyushmasi a'zolari, universitet professor-o'qituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Konferensiya ishi Filologiya fakulteti dekani D.G'ayipov moderatorligida o'tkazildi.
Anjumanni UrDU rektori f-m.f.d. B.Abdullayev ochib berib, tilimizning millat tarixi va bugunidagi o'rni, ahamiyati haqida o'z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Konferensiya davomida O'zbek tilshunosligi kafedrasi mudiri, f.f.n., dots. A.Primovning "Zafarnoma"da til masalalari", f.f.d., dots. A.O'rozboyevning "Noyob manbalar tadqiqi ona tilimiz rivoji uchun muhim hissa sifatida", f.f.d., dots. D.Yo'ldoshevning "Til taraqqiyotida nom va jamiyat masalalari", f.f.n., dots. S.Ro'zimboyevning "Til va madaniyatning bog'liq jihatlari xususida" mavzusidagi ma'ruzalari tinglandi.
Shundan so'ng, Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyat bo'limi rahbari Gavhar Ibodullayeva, uyushma a'zolari Boltavoy Bekmetov, O'ktam Davletov, shoira Bibi Maryamlar o'zlarining betakror shevamiz namunalari ishtirok etgan ijod namunalaridan parchalar keltirdilar.
Konferensiya yakunida 2021/2022-o'quv yilida o'tkazilgan "Yosh notiqlar" bellashuvining final bosqichida 1-o'rinni olgan N.Saparmatova hamda "Navoiyxon talaba" ko'rik-tanlovining final bosqich g'olibi 196-guruh talabasi M.Bozorboyevalarga universitet rahbariyati tomonidan planshet taqdim qilindi. Shunindek, davlat tilining 33 yilligi munosabati bilan universitet miqyosida o'tkazilgan turli xil tanlovlarda o'z insholari, audio she'rlari va videoroliklari bilan ishtirok etib, g'oliblikni qo'lga kiritgan talabalar ham diplom va esdalik sovg'alar bilan taqdirlandilar.

October 21 - in connection with the day when the Uzbek language was granted the status of the state language, a scientific and practical conference on the topic
The conference was attended by members of the Writers' Union of Khorezm region, professors and teachers of the university, and students.
The conference was moderated by the dean of the Faculty of Philology D. Gayipov.
The conference was opened by the rector of UrSU, Dr. Phys. -Math. B.Abdullayev and expressed his opinions about tthe role and importance of our language in the history of the nation and today.
During the conference, the head of the Department of Uzbek Linguistics, Ph.D., Assoc. "Language issues in Zafarnoma" by A.Primov, Ph.D., Assoc. , Assoc. S. Rozimboyev's lectures on "Regarding related aspects of language and culture" were heard.
After that, Gavhar Ibodullayeva, head of the Khorezm regional branch of the Writers' Union, members of the association Boltavoy Bekmetov, Oktam Davletov, poetess Bibi Maryamlar presented excerpts from their works, in which examples of their unique dialect took part.
At the end of the conference, N. Saparmatova, who won the first place in the final round of the "Young Orators" contest that was held in the 2021/2022 academic year, and M.Bozorboyeva, the student of group 196, the winner of the final round of the "Navoiykhan student" contest were presented with a tablet by the university management. Similarly, students who participated in various university-wide contests on the occasion of the 33rd anniversary of the state language with their essays, audio poems and video clips and won the prize were also awarded with diplomas and souvenirs.