Anjumanda Xorazm viloyati Yozuvchilar uyushmasi a'zolari, universitet professor-o'qituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Konferensiya ishi Filologiya fakulteti dekani D.G'ayipov moderatorligida o'tkazildi.
Anjumanni UrDU rektori f-m.f.d. B.Abdullayev ochib berib, tilimizning millat tarixi va bugunidagi o'rni, ahamiyati haqida o'z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Konferensiya davomida O'zbek tilshunosligi kafedrasi mudiri, f.f.n., dots. A.Primovning "Zafarnoma"da til masalalari", f.f.d., dots. A.O'rozboyevning "Noyob manbalar tadqiqi ona tilimiz rivoji uchun muhim hissa sifatida", f.f.d., dots. D.Yo'ldoshevning "Til taraqqiyotida nom va jamiyat masalalari", f.f.n., dots. S.Ro'zimboyevning "Til va madaniyatning bog'liq jihatlari xususida" mavzusidagi ma'ruzalari tinglandi.
Shundan so'ng, Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyat bo'limi rahbari Gavhar Ibodullayeva, uyushma a'zolari Boltavoy Bekmetov, O'ktam Davletov, shoira Bibi Maryamlar o'zlarining betakror shevamiz namunalari ishtirok etgan ijod namunalaridan parchalar keltirdilar.
Konferensiya yakunida 2021/2022-o'quv yilida o'tkazilgan "Yosh notiqlar" bellashuvining final bosqichida 1-o'rinni olgan N.Saparmatova hamda "Navoiyxon talaba" ko'rik-tanlovining final bosqich g'olibi 196-guruh talabasi M.Bozorboyevalarga universitet rahbariyati tomonidan planshet taqdim qilindi. Shunindek, davlat tilining 33 yilligi munosabati bilan universitet miqyosida o'tkazilgan turli xil tanlovlarda o'z insholari, audio she'rlari va videoroliklari bilan ishtirok etib, g'oliblikni qo'lga kiritgan talabalar ham diplom va esdalik sovg'alar bilan taqdirlandilar.

В конференции приняли участие члены Союза писателей Хорезмской области, профессорско-преподавательский состав вуза, студенты.
Конференцию модерировал декан Aилологического факультета Д. Гаипов.
Конференцию открыл ректор УрГУ, д.ф.-м.н. Б.Абдуллаева и высказал свое мнение о роли и значении нашего языка в истории народа и сегодня.
После этого глава Хорезмского областного отделения Союза писателей Гавхар Ибодуллаева, члены объединения Болтавой Бекметов, Октам Давлетов, поэтесса Биби Марьямы представили отрывки из своих произведений, в которых приняли участие образцы их уникального диалекта.
В завершение конференции Сапарматова Н., занявшая первое место в финальном туре конкурса «Молодые ораторы», проходившего в 2021/2022 учебном году, и Бозорбоева М., студентка 196 группы, победителям финального тура конкурса «Навоийханский студент» руководство вуза подарило планшет. Также дипломами и сувенирами были награждены студенты, принявшие участие в различных общеуниверситетских конкурсах по случаю 33-летия государственного языка со своими сочинениями, аудиостихами и видеоклипами и занявшие призовые места.