O‘zbekiston Respublikasining “Volontyorlik faoliyati to‘g‘risida”gi Qonuni hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 18-yanvardagi “O‘zbekistonda yoshlarga oid davlat siyosatini 2025-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 23-son Qarori ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilning 20-oktabr kuni Urganch davlat universitetida Volontyorlar markazining ochilish marosimi o‘tkazildi.
Tadbirning ochilish marosimida Yoshlar ishlari agentligi Xorazm viloyat boshqarmasi boshlig‘i oʻrinbosari F.Boltayev, boshqarma mutaxassisi A.Qoʻchqarov, UrDU rektori maslahatchisi R.Sharipov, Yoshlar bilan ishlash, maʻnaviyat va maʻrifat boʻlimi boshligʻi Sh.Allaberganov, Yoshlar ittifoqining universitet yoshlar yetakchisi A.Samandarov, Talabalar kengashi raisi S.Allanazarov hamda universitetning koʻngilli volontyor yoshlari ishtirok etdilar.
Ochilish marosimida Yoshlar bilan ishlash, maʻnaviyat va maʻrifat boʻlimi boshligʻi Sh.Allaberganovning tabrik soʻzi tinglandi. Yoshlar ishlari agentligi Xorazm viloyat boshqarmasi boshlig‘i oʻrinbosari F.Boltayev tomonidan “Volontyorlik markazlari” faoliyatini yo‘lga qo‘yish tartiblari to‘g‘risida maʼlumot berildi. Yoshlar ittifoqining universitet yoshlar yetakchisi A.Samandarov Volontyor kim? Volontyorlik o‘zi nima? savollariga javob berdi.
Shundan so‘ng “Volontyorlik markazi” koordinatorini saylash masalasi ko‘rib chiqildi hamda bildirilgan taklif va fikr-mulohazalar inobatga olinib, Jismoniy madaniyat fakulteti 3-kurs talabasi Ismailov Mahmudbek nomzodi saylandi, unga universitetning ishonch yorlig‘i topshirildi.

В целях обеспечения реализации Закона Республики Узбекистан «О волонтерской деятельности» и Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 января 2021 года №23 «Об утверждении Концепции развития государственной политики в отношении молодежи Узбекистана до 2025 года» 20 октября текущего года в Ургенчском государственном университете состоялась церемония открытия Волонтерского центра.
На церемонии открытия мероприятия выступили заместитель начальника Хорезмского областного управления Агентства по делам молодежи Болтаев Ф., специалист отдела Кочкаров А., Шарипов Р., советник ректора УрГУ, начальник отдела по работе с молодежью , духовность и образование Ш.Аллаберганов. В мероприятии приняли участие , молодежный лидер университета Союза молодежи А.Самандаров, председатель студенческого совета С.Алланазаров и молодые волонтеры университета.
На церемонии открытия прозвучала поздравительная речь Ш. Аллаберганова, начальника отдела по работе с молодежью, духовности и образования. О порядке начала деятельности «Волонтерских центров» проинформировал заместитель начальника Хорезмского областного управления Агентства по делам молодежи Ф.Болтаев. А. Самандаров, молодежный лидер Союза молодежи университета, ответил на вопросы Кто такой волонтер? Что такое волонтерство?
После этого был рассмотрен вопрос об избрании координатора «Волонтерского центра», и с учетом высказанных предложений и мнений был избран Исмаилов Махмудбек, студент 3 курса факультета Физической культуры, которому было присвоено сертификат доверия университета.