Seminarga UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z.Ibragimov raislik qildi. Unda Adliya vazirligi huzuridagi "Intellektual mulk markazi" davlat muassasasi Axborot resurs va TIQQMBI bo‘limi boshligʻi S.Raxmonov, Adliya vazirligi huzuridagi ”Intellektual mulk markazi” davlat muassasasi Ixtiro va foydali modellar bo‘limi boshligʻi I.Abdukadirov, Xorazm viloyati Adliya boshqarmasining Intellektual mulk huquqlarini himoya qilish bo‘limi bosh maslahatchisi L.Yusupov va Urganch davlat universitetining professor-o‘qituvchilari hamda iqtidorli talabalar ishtirok etdilar.
Seminar avvalida, Urganch davlat universitetining Texnologiyalar va innovatsiyalarni qoʻllab-quvvatlash markazida qilinayotgan ishlar hamda ushbu markazning kelajakdagi isliqbollari haqida to‘xtalib o‘tildi.
Seminarda intellekmal mulk sohasidagi salohiyatini rivojlantirish, intellektual mulk sohasida mutaxassislar bilim darajasini va ularni tayyorlash samaradorligini oshirish, omma o‘rtasida intellektual mulkka nisbatan hurmat hissini shakllantirish, ixtirochilik faoliyatini rag‘batlantirish hamda ilmiy-texnik ijodkorlik natijalarini hayotga tadbiq etishga sharoit yaratish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi “Intellektual mulk markazi” davlat muassasasi Ixtiro va foydali modellar bo‘limi boshligʻi I.Abdukadirov tomonidan foydali modellar va sanoat namunalarini huquqiy muhofaza qilish hamda ulardan foydalanish sohasidagi masalalar yuzasidan taqdimot asosida ma’lumot berildi.

Семинар вел проректор по научной работе и инновациям УрГУ З.Ибрагимов. В нем заведующий отделом Информационных ресурсов и ТПТИ ГУ «Центр интеллектуальной собственности» при Министерстве юстиции С.Рахмонов, начальник отдела изобретений и полезных моделей ГУ «Центр интеллектуальной собственности» при Министерстве юстиции Абдукадыров И., главный советник отдела защиты прав интеллектуальной собственности Управления юстиции Хорезмской области Юсупов Л., профессора и преподаватели Ургенчского государственного университета, талантливые студенты.
В начале семинара обсуждались работа, проводимая в Центре поддержки технологий и инноваций Ургенчского государственного университета, и дальнейшие перспективы этого центра.
На семинаре особое внимание было уделено вопросам развития потенциала в сфере интеллектуальной собственности, повышения уровня знаний специалистов в области интеллектуальной собственности и эффективности их обучения, формирования у общественность, стимулирование изобретательской активности, создание условий для реализации результатов научно-технического творчества.
И. Абдукадыров, начальник отдела разработки и полезных моделей ГУ «Центр интеллектуальной собственности» при Министерстве юстиции Республики Узбекистан, дал информацию на основе презентации по вопросам, связанным с правовой охраной полезности модели и промышленные образцы и их использование.