Bugun Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida 53008- sonli harbiy qism bilan hamkorlikda 14-yanvar — “Vatan himoyachilari kuni” oldidan “Vatan-muqaddas, uni himoya qilish sharafli burch” nomli bayram tadbiri bo'lib o'tdi. Tadbirda universitet professor-oʻqituvchilari, talaba-yoshlari, harbiy qism ofitserlari va harbiy xizmatchilari ishtirok etishdi.
Tadbir UrDU birinchi prorektori S.Davletovning ilk tabrik nutqi bilan boshlandi. Vatan himoyasiga kirgan o'g'lonlarimizning jasorati, yurtimiz tinchligi va osoyishtaligi yo'lida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida to'xtalib, harbiy-vatanparvarlik tadbirlarida doimiy hamkorlik qilib kelayotgan harbiy qism jamoasiga alohida minnatdorlik bildirdi va universitet rektorining Tashakkurnomasi hamda buyuk sarkarda Jaloliddin Manguberdi tarixiga bagʻishlab yozilgan “Sulton Jaloliddin Xorazmshoh Pokistonda” nomli tarixiy kitobni taqdim qildi.
Shundan soʻng, mayor H.Sobirov, kapitan O.Oʻrazaliyev, harbiy qismning oilalari bilan ishlash boʻyicha masʼul M.Mirzayeva, UrDU faxriy professori S.Masharipovalarning tabrik soʻzlar tinglandi.
Bayram tadbiri davomida rang-barang chiqishlar, turli koʻngilochar oʻyinlar, sahna koʻrinishlari namoyish etilib, barchaga bayramona kayfiyat ulashildi. Xususan, UrDU amaliyotchi psixologi M.Avezova psixologik trening olib bordi. Filologiya fakultetining iqtidorli talabalari “Qirmizi olma” sahna koʻrinishi bilan, Xorijiy filologiya, Pedagogika fakulteti sheʼriy-musiqiy chiqishlari, rassomlari hamda harbiylar va talabalar oʼrtasidagi “Zakovat” intellektual bellashuvlari bilan, Jismoniy madaniyat fakulteti oʻzining QVZ jamoasi bilan alohida jonbozlik koʻrsatishdi. Yoshlar ittifoqi universitet boshlangʻich tashkiloti qoshidagi “Yigitlar klubi” aʼzolarining ham ilk chiqishlari ham namoyish etildi. Har bir chiqishlarda ona Vatan, mardlik va jasorat haqida kuylandi.
Bayramona tadbir sport musobaqalariga ulanib ketdi. Jismoniy madaniyat fakulteti sport zallarida sportning Shahmat, Shashka, Stol tennis va Arqon tortish kabi 4 ta turi boʻyicha harbiylar va talabalar oʻrtasida musobaqa oʻtkazilib, gʻoliblar Diplom va kitoblar jamlanmasi bilan munosib taqdirlandi.
Yakunda esa UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva hamda Tyutorlar kengashi raisi R.Matchanov harbiy qism jamoasiga faolligi va hamkorligi uchun minnatdorchilik bildirishdi.

Today, in the Palace of Culture of Urganch State University, in cooperation with military unit No. 53008, a holiday event called "Holy Motherland, an honorable duty to protect it" was held before January 14 - "Day of Defenders of the Motherland". Professors and teachers of the university, students, officers and servicemen of the military unit took part in the event.
The event began with the first congratulatory speech of S. Davletov, the first vice-rector of UrSU. Dwelling on the courage of our boys who joined the defense of the homeland, the reforms being implemented for the peace and tranquility of our country, he expressed special gratitude to the team of the military unit, which has been constantly cooperating in military-patriotic events, and presented the letter of thanks of the rector of the university and the historical book "Sultan Jalaluddin Khorezmshah in Pakistan" dedicated to the history of the great general Jalaluddin Manguberdi.
After that, congratulatory words were heard by Major H. Sobirov, Captain O. Orazaliyev, M. Mirzayeva, who is responsible for working with the families of the military unit, S. Masharipova, Honorary Professor of UrSU.
During the festive event, colorful performances, various entertainment games, stage performances were presented, and festive mood was shared with everyone. In particular, M.Avezova, a practicing psychologist of UrSU, conducted psychological training. Talented students of the Faculty of Philology performed "Red Apple" on stage, faculty of Foreign Philology and Pedagogy showed enthusiasm with their poetic and musical performances, "Zakovat" intellectual competitions between artists, soldiers and students showed enthusiasm, the Faculty of Physical Culture and its KVN team showed great enthusiasm. The first performances of the members of the "Boys Club" under the primary organization of the Youth Union University were also shown. At each performance, songs were sung about the Motherland, bravery and courage.
The festive event was connected to sports competitions. In the sports halls of the Faculty of Physical Culture, a competition was held between military personnel and students in 4 sports, such as Chess, Checkers, Table Tennis, and Tug of War, and the winners were duly awarded diplomas and books.
In the end, the chairman of the Women's Advisory Council of UrSU, Sh.Nurullayeva, and the chairman of the Tutors' Council, R.Matchanov, thanked the team of the military unit for their activity and cooperation.