Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri I.Abdurahmonovning oliy taʼlim muassasalariga quyosh panellarini oʻrnatish boʻyicha topshirigʻiga binoan, bugun, 13-fevral kuni muqobil energetika boʻyicha mutaxassis, Toshkent davlat texnika universiteti dotsenti Zoir Kenjayev Xorazm viloyatidagi barcha davlat va nodavlat oliy taʼlim muassasalariga amaliy yordam ko'rsatish maqsadida Urganch davlat universitetida boʻldi. Tashrif asnosida UrDU rektori B.Abdullayev, Moliya va iqtisodiyot ishlari boʻyicha prorektori A.Atajonov hamda Texnik foydalanish va xoʻjalik boʻlimi boshligʻi O.Quryazovlar bilan uchrashdi. Uchrashuvda 2023-yilda Urganch davlat universitetining 6 ta oʻquv binosi va 7 ta talabalar turar joylari binolarining tom qismiga quyosh panellarini oʻrnatish masalasi atroflicha koʻrib chiqildi.
Kunning ikkinchi yarmida viloyatimizdagi barcha oliy taʼlim muassasalari masʼullari ishtirokida quyosh panellarini oʻrnatish bo'yicha seminar tashkil etildi. Unda har bir OTMning imkoniyatidan kelib chiqib, bir yillik elektr energiya qiymatlari tahlil qilindi. Quyosh elektr stansiyalarini oʼrnatishning texnik tomonlari tushuntirilib, bu borada qanday koʼrsatkichlarga eʼtibor berish lozimligi seminar qatnashchilariga yetkazildi.
Maʼlumot oʻrnida, Urganch davlat universitetida quyosh panellarini oʻrnatish ishlari boshlab yuborildi. Bugunning oʻzida 550 Vt lik quyosh panelidan 272 tasi universitetga keltirildi.

Согласно приказу министра высшего образования, науки и инноваций И.Абдурахманова об установке солнечных батарей в высших учебных заведениях, сегодня, 13 февраля, специалист по альтернативной энергетике, доцент Ташкентского государственного технического университета Заир Кенжаев посетил Ургенчский государственный университет продемонстрировал и оказал практическую помощь всем государственным и негосударственным высшим учебным заведениям Хорезмской области. В ходе визита он встретился с ректором УрГУ Б.Абдуллаевым, проректором по финансово-экономическим вопросам А.Атаджоновым и начальником отдела технического использования и экономики О.Курязовым. На встрече подробно обсуждался вопрос об установке солнечных батарей на крышах 6 учебных корпусов и 7 студенческих общежитий Ургенчского государственного университета в 2023 году.
Во второй половине дня был организован семинар по установке солнечных батарей с участием руководителей всех высших учебных заведений нашего региона. В нем были проанализированы значения электроэнергии за один год исходя из мощности каждого вуза. Были разъяснены технические аспекты установки солнечных электростанций, а также участники семинара были проинформированы о показателях, на которые следует обратить внимание в связи с этим.
Для справки, в Ургенчском государственном университете начаты работы по установке солнечных батарей. Сегодня в университет доставлено 272 солнечных панели мощностью 550 Вт.