Bugun, 15-mart kuni Urganch davlat universitetida “Referendum – 2023: Kelajaging uchun ovoz ber!” shiori ostida “Referendum va yoshlar” mavzusida targʻibot tadbiri oʻtkazildi. Unda Xorazm viloyati targʻibot guruhi aʼzolari, jumladan, Urganch shahar Maʼnaviyat va maʼrifat markazi bosh mutaxassisi Z.Hayitboyeva, O'zbekiston davlat xoreografiya akademiyasi Urganch filiali direktor oʻrinbosari O.Saparboyev, UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori S.Davletov hamda universitet talaba-yoshlari ishtirok etdilar.
Tadbirda targʻibot guruhi aʼzolari tomonidan referendum tushunchasining mazmun-mohiyati, yangilanayotgan Konstitutsiya O‘zbekiston jamiyatining rivojlanishidan kelib chiqayotgan hayotiy zarurat ekanligi va unda yoshlarga, ayniqsa, taʼlim sohasiga alohida eʼtibor qaratilayotganligi haqida atroflicha tushuntirishlar berildi.
Endilikda ta’lim olish huquqi va imkoniyati kengaytiriladi, o‘qituvchilar konstitutsiyaviy maqomga ega bo‘ladi. Ijtimoiy davlatga xos yondashuvlar ta’lim sohasiga oid ko‘plab modda va normalarda ham o‘z ifodasini topmoqda. Ta’lim va ilm-fanga oid normalar qariyb 2 barobarga oshmoqda. Jumladan, fuqarolarning oliy ta’lim muassasalarida davlat granti hisobidan o‘qish huquqi qat’iy belgilab qo‘yildi.

Today, March 15, at Urganch State University, "Referendum and youth", a promotional event under the slogan "Referendum - 2023: Vote for your future!" was held. Members of the propaganda group of Khorezm region, including Z. Hayitboyeva, chief specialist of Urganch City Spirituality and Enlightenment Center, O. Saparboyev, deputy director of the Urganch branch of the State Choreography Academy of Uzbekistan, S. Davletov, first vice-rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work of UrSU, and university students participated.
At the event, the members of the propaganda group gave detailed explanations about the essence of the concept of the referendum, that the updated Constitution is a vital necessity arising from the development of the society of Uzbekistan, and that special attention is paid to young people, especially in the field of education.
Now the right and opportunity to receive education will be expanded, teachers will have a constitutional status. Approaches specific to the welfare state are also expressed in many articles and norms related to the field of education. Norms related to education and science are increasing almost twice. In particular, the right of citizens to study in higher education institutions at the expense of a state grant was strictly defined.