Umumxalq bayrami hisoblangan Navro‘z - milliy o‘zligimizning ajralmas qismidir. Ushbu kun azal-azaldan insonlar qalbiga shodu-xurramlik olib kelishi bilan birga, yaratuvchanlik zavqi va shijoatini uyg‘otib, barchani yangi-yangi zafarlarga chorlab kelgan.
Navro‘z yasharish va yangilanish bayrami hisoblanadi. Ushbu qutlug‘ kunda doshqozonlarda sumalak, dasturxonga milliy taomlar tortiladi.
Bugun Urganch davlat universitetida ham "Aziz vatandoshlar, har kuningiz Navro'z bo'lsin!" shiori ostida ushbu bayram dasturi katta shodiyona va xursandchiliklar bilan keng nishonlanmoqda.

Навруз, считающийся национальным праздником, является неотъемлемой частью нашей национальной идентичности. Испокон веков этот день вселял радость в сердца людей, пробуждал радость и задор творчества, звал всех к новым победам.
Новруз – это праздник жизни и обновления. В этот знаменательный день сумаляк подают в горшочках, а на стол подают национальные блюда.
В Ургенчском государственном университете эта праздничная программа под девизом «Дорогие соотечественники, пусть каждый день будет Наврузом!» широко отмечается с большой радостью и счастьем.