Bugun Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri, akademik Ibrohim Abdurahmonov Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Xorazm viloyatidagi oliy taʼlim muassasalari rahbarlari, professor-oʻqituvchilari va talaba-yoshlar bilan uchrashdi.
Unda vazir soʻnggi yillarda mamlakatimiz oliy taʼlim tizimidagi tub oʻzgarishlar, taʼlim jarayonini sifat jihatidan yuqori darajaga koʻtarish boʻyicha bajarilayotgan ishlar hamda kelgusi vazifalarga toʻxtaldi.
Uchrashuvda vazir I.Abdurahmonov qator taklif va tavsiyalarni ilgari surdi. Jumladan, taʼlim va tarbiya jarayonida har bir professor-oʻqituvchi dars jarayonlari avvalida, albatta, buyuk ajdodlarimiz Al-Xorazmiy, Jaloliddin Manguberdi siymolari haqida talaba-yoshlarga yangi-yangi maʼlumotlar berib borishi lozimligini taʼkidladi. Har bir taʼlim muassasasi butun bir jamoani birlashtiradigan, jamoada faxr-ftixor tuygʻusini shakllantiradigan “Sharaf kodeksi”ni yaratishi, taʼlim jarayonida professorlardan unumli foydalanish maqsadida “Teaching assistant” va “Researching assistant” lavozimlarini joriy qilishi lozimligini bildirdi.
Muloqotda xorazmlik olimlar, professor-oʻqituvchilar hamda talaba-yoshlar vazir Ibrohim Abdurahmonovga sohada amalga oshirilayotgan ishlarni yanada takomillashtirish, yoshlar tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash boradagi fikr va takliflarini bildirdi. Xususan, yoshlar oʻzlarining startap hamda innovatsion loyihalarining mohiyati va amaliyatdagi ahamiyati haqida gapirib berdilar, vazirdan ushbu loyihalarni qoʻllab-quvvatlanishini soʻradilar.
Vazir barcha bildirilgan taklif va tashabbuslarni tinglab, ularning ijobiy hal etilishi hamda qoʻllab-quvvatlanishini alohida taʼkidladi, bu borada masʼullarga tegishli topshiriqlar berdi.

Сегодня во Дворце культуры Ургенчского государственного университета министр высшего образования, науки и инноваций, академик Ибрагим Абдурахманов встретился с руководителями высших учебных заведений, профессорско-преподавательским составом и студентами Хорезмской области.
В нем министр рассказал о кардинальных изменениях в системе высшего образования нашей страны за последние годы, проводимой работе по поднятию качества образовательного процесса на более высокий уровень, задачах на будущее.
На встрече министр И.Абдурахманов выдвинул ряд предложений и рекомендаций. В частности, в процессе обучения и воспитания каждый профессор-преподаватель, безусловно, должен давать новую информацию учащимся и молодежи о деятелях наших великих предков Аль-Хоразми, Джалалуддина Мангуберди. Он сказал, что каждое учебное заведение должно создать «Кодекс чести», который объединяет весь коллектив, создает чувство гордости за коллектив, и вводит должности «Ассистент преподавателя» и «Ассистент-исследователь», чтобы эффективно использовать профессора в образовательном процессе.
В ходе встречи хорезмские ученые, профессора, преподаватели и студенты-молодежь высказали свои мнения и предложения министру Ибрагиму Абдурахманову по дальнейшему совершенствованию проводимой в сфере работы, поддержке молодежных инициатив. В частности, молодые люди рассказали о сути и практической значимости своих стартапов и инновационных проектов и попросили министра поддержать эти проекты.
Выслушав все предложения и инициативы, Министр подчеркнул их положительное решение и поддержку и дал соответствующие поручения чиновникам в этой связи.