Bugun Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri, akademik Ibrohim Abdurahmonov Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Xorazm viloyatidagi oliy taʼlim muassasalari rahbarlari, professor-oʻqituvchilari va talaba-yoshlar bilan uchrashdi.
Unda vazir soʻnggi yillarda mamlakatimiz oliy taʼlim tizimidagi tub oʻzgarishlar, taʼlim jarayonini sifat jihatidan yuqori darajaga koʻtarish boʻyicha bajarilayotgan ishlar hamda kelgusi vazifalarga toʻxtaldi.
Uchrashuvda vazir I.Abdurahmonov qator taklif va tavsiyalarni ilgari surdi. Jumladan, taʼlim va tarbiya jarayonida har bir professor-oʻqituvchi dars jarayonlari avvalida, albatta, buyuk ajdodlarimiz Al-Xorazmiy, Jaloliddin Manguberdi siymolari haqida talaba-yoshlarga yangi-yangi maʼlumotlar berib borishi lozimligini taʼkidladi. Har bir taʼlim muassasasi butun bir jamoani birlashtiradigan, jamoada faxr-ftixor tuygʻusini shakllantiradigan “Sharaf kodeksi”ni yaratishi, taʼlim jarayonida professorlardan unumli foydalanish maqsadida “Teaching assistant” va “Researching assistant” lavozimlarini joriy qilishi lozimligini bildirdi.
Muloqotda xorazmlik olimlar, professor-oʻqituvchilar hamda talaba-yoshlar vazir Ibrohim Abdurahmonovga sohada amalga oshirilayotgan ishlarni yanada takomillashtirish, yoshlar tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash boradagi fikr va takliflarini bildirdi. Xususan, yoshlar oʻzlarining startap hamda innovatsion loyihalarining mohiyati va amaliyatdagi ahamiyati haqida gapirib berdilar, vazirdan ushbu loyihalarni qoʻllab-quvvatlanishini soʻradilar.
Vazir barcha bildirilgan taklif va tashabbuslarni tinglab, ularning ijobiy hal etilishi hamda qoʻllab-quvvatlanishini alohida taʼkidladi, bu borada masʼullarga tegishli topshiriqlar berdi.

Today, the Minister of Higher Education, Science and Innovations, Academician Ibrahim Abdurahmanov met with heads of higher education institutions, professors and students of Khorezm region at the Palace of Culture of Urganch State University.
In it, the minister spoke about the fundamental changes in the higher education system of our country in recent years, the work being done to raise the quality of the educational process to a higher level, and future tasks.
At the meeting, Minister I. Abdurahmanov put forward a number of proposals and recommendations. In particular, in the process of education and upbringing, every professor-teacher should, of course, give new information to students and the youth about the figures of our great ancestors Al-Khorazmi, and Jalaluddin Manguberdi. He said that every educational institution should create a "Code of Honor" that unites the whole team, creates a sense of pride in the team, and introduces the positions of "Teaching assistant" and "Research assistant" in order to make effective use of professors in the educational process.
During the meeting, Khorezm scientists, professors, teachers and students-youth expressed their opinions and suggestions to the minister Ibrahim Abdurahmanov on further improvement of the work carried out in the field, and support of youth initiatives. In particular, young people told about the nature and practical importance of their start-up and innovative projects and asked the minister to support these projects.
After listening to all the proposals and initiatives, the Minister emphasized their positive resolution and support and gave relevant tasks to the officials in this regard.