Referendum va yoshlar
Joriy yil 3-aprel kuni Urganch davlat universiteti Tarix fakulteti talabalari ishtirokida “Referendum-2023: Kelajaging uchun ovoz ber” shirori ostida “Referendum va yoshlar” uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda UrDU Birinchi prorektori S.Davletov raisligida bo‘lib, unda so‘nggi yillarda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar, yangi tahrirdagi Konstitutsiya va undagi tarixiy o‘zgarishlar to‘g‘risida fikr-mulohazalar bildirildi.
Tadbirda f.f.d., professor M.Xajiyeva hamda dotsent Sh.Samanovalarning konstitutsion o’zgarishlarning ahamiyati, insonning  huquq erkinliklari kafolati haqidagi maʼruzalari tinglandi. Yanilanayotgan qomusiy hujjatimizga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar,  vatanga sadoqat, yurt kelajagiga daxldorlik masalalari va yoshlar uchun imkoniyatlarga alohida toʻxtalib, tahlil qilindi.

Референдум и молодежь
3 апреля текущего года состоялась встреча «Референдум и молодежь» под лозунгом «Референдум-2023: Голосуй за свое будущее» с участием студентов Исторического факультета Ургенчского государственного университета.
На нем председательствовал первый проректор УрГУ С. Давлетов, и были высказаны мнения о комплексных реформах, проведенных в нашей стране за последние годы, новой редакции Конституции и исторических изменениях в ней.
На мероприятии были прочитаны лекции профессора М. Хаджиевой и доцента Ш. Саманова о важности конституционных изменений и гарантии прав и свобод человека. Были проанализированы изменения и дополнения к нашему новому энциклопедическому документу, вопросы верности родине, будущему страны, возможности для молодежи.