Bugun Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev Oʻquv ishlari boʻyicha prorektor S.Xodjaniyozov va Pedagogika fakulteti dekani A.Xudayberganovlar hamrohligida Urganch shahrida joylashgan Xorazm arxitektura va qurilish texnikumida boʻldi. Texnikum direktori boshchiligida muassasaning bitiruvchi yoshlari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda oʻquv muassasasi faoliyati, taʼlim berish jarayonlari, xususan oʻquvchilarga xorijiy tillarni oʻrgatilishi masalasi bilan qiziqdi. Suhbat davomida yoshlarning xorijiy tillarni oʻrganishga boʻlgan ishtiyoqini soʻradi. Hozirda ushbu texnikum 48 nafar bitiruvchi oʻquvchiga ega. Rektor xorijiy tilni bilish yuqori daromadli ish topishda juda muhimligi hamda xorijda ishlab yurtimizga yangi tajriba bilan qaytishlarini alohida taʼkidladi.
Suhbat davomida Germaniyada ishlashni xohlovchi oʻquvchilar uchun Urganch davlat universitetida bepul nemis tili toʻgaraklari tashkil qilinishini taʼkidladi.
Shuningdek, uchrashuvda Yevropa mamlakatlarida malakali kadrlarga boʻlgan ehtiyoj oshib borayotgani va bu boʻyicha maxsus dasturlar ishlab chiqilayotgani bois, xorijiy tillarni mukammal oʻrgangan texnikum bitiruvchilarini rivojlangan xorijiy davlatlarga ishga yuborish maqsad qilingani aytildi.

Сегодня ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев в сопровождении проректора по учебной работе С.Ходжаниезова и декана Педагогического факультета А.Худайберганова посетил Хорезмский архитектурно-строительный техникум, расположенный в Ургенче. Под руководством директора техникума он встретился с молодыми выпускниками учебного заведения.
В ходе встречи он интересовался деятельностью учебного заведения, учебными процессами, в частности, вопросом обучения студентов иностранным языкам. В ходе беседы он спросил об увлечении молодежи изучением иностранных языков. В настоящее время этот техникум имеет 48 выпускников. Ректор подчеркнул, что знание иностранного языка очень важно при поиске высокооплачиваемой работы и возвращении в нашу страну с новым опытом после работы за границей.
В ходе интервью он отметил, что для студентов, желающих работать в Германии, в Ургенчском государственном университете будут организованы бесплатные занятия по немецкому языку.
На совещании также говорилось о том, что потребность в квалифицированных кадрах в странах Европы возрастает и в связи с этим разрабатываются специальные программы, в связи с чем намечено направление выпускников техникумов, освоивших иностранные языки, на работу в развитые зарубежные страны.