Joriy 17-aprel kuni O'zbekiston yozuvchilar uyushmasining faxriy a'zosi, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o'zbek tili va adabiyoti universiteti faxriy professori, "Bobur" nomidagi xalqaro fondning Ozarbayjondagi maxsus vakili, "Do'stlik" ordeni sohibasi ozarbayjonlik navoiyshunos olima  Almaz Ulvi Filologiya fakulteti talabalariga "Navoiyshunoslik" fanidan ma'ruza mashg'ulotlarini boshladi.
Maʼruza avvalida Filologiya fakulteti dekani D.G'ayipov talabalarni olima Almaz Ulvi faoliyati hamda ikki mamlakatning istiqbolli hamkorlik aloqalari haqida yaqindan tanishtirdi.
Shuningdek, mehmon Almaz Ulvi o'zining O'zbekiston xalqiga, xususan, Xorazm eliga cheksiz hurmatini izhor qildi va ushbu tashrifdan g'oyat mamnun ekanligini bildirdi.
Eslatib oʻtamiz, professor Almaz Ulvining ma'ruza mashg'ulotlari shu yilning 29-apreligacha davom etadi.

17 апреля почетный член Союза писателей Узбекистана, почетный профессор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, специальный представитель международного фонда имени «Бабур» в Азербайджане, лауреат ордена «Достлик», азербайджанский ученый-навоинец Алмаз Ульви начал чтение лекций по теме «Навооведение» для студентов Филологического факультета.
В начале лекции декан Филологического факультета Д. Гаипов ознакомил студентов с деятельностью ученого Алмаза Ульви и перспективами сотрудничества двух стран.
Также гость Алмаз Ульви выразил большое уважение народу Узбекистана, особенно Хорезма, и выразил большое удовлетворение данным визитом.