Ayni paytda Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Filologiya fakulteti tashabbusi bilan Omon Matjon tavalludining 80 yilligiga bagʻishlab, ilmiy-amaliy konferensiya oʻtkazilmoqda.
Unda Xorazm viloyat hokimligi vakillari, yozuvchi va shoirlar, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, adabiyotshunos olimlar, Filologiya fakulteti professor-oʻqituvchilari va talaba-yoshlari ishtirok etmoqda.
Hamkor xorijiy va respublika oliy taʼlim muassasalari olimlari, fan arboblari xususan, Ozarbayjon Ilmlar akademiyasi Adabiyot instituti bo'lim boshlig'i, f.f.d., prof. Almaz Ulviy Binnatova, O'zFA Alisher Navoiy nomidagi Adabiyot muzeyi direktori f.f.d., prof. Jabbor Eshonqul, QDPI professori, f.f.d. Zeboxon Qobilova, O'zFA O'zbek tili, adabiyot va folklor instituti katta ilmiy xodimi, prof. Rahmatilla Barakayevlarning ishtiroki konferensiyaga xalqaro maqomini bermoqda.
Filologiya fakulteti dekani, f.f.d. D.Gʻayipov moderatorligida boʻlib oʻtayotgan ilmiy-amaliy anjumanni UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov kirish soʻzi bilan ochib berib, konferensiya ishiga muvaffaqiyat tiladi.
Darhaqiqat, Oʻzbekiston xalq shoiri Omon Matjon – XX asr oʻzbek sheʼriyatining dargʻalaridan biridir. Anjumanda tabrik soʻzini olganlar Omon Matjonning shoir, davlat va jamoat arbobi sifatida Vatan oldidagi ulkan xizmatlari, sermahsul ijodini eʼtirof etdilar.

В настоящий момент по инициативе Филологического факультета во Дворце культуры Ургенчского государственного университета проводится научно-практическая конференция, посвященная 80-летию со дня рождения Омона Матжона.
В нем принимают участие представители администрации Хорезмской области, писатели и поэты, представители государственных и общественных организаций, литературоведы, профессора и преподаватели Филологического факультета и студенты.
Ученые партнерских зарубежных и республиканских вузов, ученые, в частности, заведующий отделом Института литературы АН Азербайджана, д.ф.н., проф. Алмаз Ульвий Биннатова, директор Литературного музея им. Алишера Навои УзФА, д.и.н., проф. Джаббар Эшанкул, профессор КГПИ, доктор философии. Зебохон Кабилова, старший научный сотрудник института узбекского языка, литературы и фольклора УзФА, проф. Рахматилла Баракаев придает конференции статус международной.
Декан Филологического факультета, кандидат филологических наук Д. Гаипов модератором которого выступил, научно-практическую конференцию открыл проректор по научной работе и инновациям УрГУ З. Ибрагимов, и пожелал успехов конференции.
На самом деле народный поэт Узбекистана Амон Матжон является одним из лидеров узбекской поэзии ХХ века. Те, кто получил поздравительные слова на конференции, отметили большие заслуги Омона Матжона перед отечеством как поэта, государственного и общественного деятеля, его плодотворную деятельность.