Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-martdagi “Fizika sohasidagi ta’lim sifatini oshirish va ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 5032-son qarori hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 12-avgustdagi “Kimyo va biologiya yo‘nalishlarida uzluksiz ta’lim sifatini va ilm-fan natijadorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4805-sonli qarorida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan 2023-yil 29-aprel kuni Urganch davlat universitetida umumta’lim maktablari bitiruvchi sinflari o‘quvchilari o‘rtasida fizika, kimyo va biologiya fanlari boʻyicha ko‘p bosqichli olimpiadaning 3-bosqichi yaʼni oliy ta’lim muassasasi bosqichi boʻlib oʻtdi.
Ahamiyatlisi shundaki, olimpiadaning 1-, 2-, 3-oʻrin sohiblari Urganch davlat universiteti mablagʻlari hisobidan tegishli yoʻnalishlariga talabalikka qabul qilinishadi.
Test sinovlaridan soʻng, hakamlar hayʼati tomonidan aniqlangan gʻoliblarga sertifikatlar topshirildi.

Regarding the implementation of the tasks specified in the resolution No. 5032 of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 19, 2021 "On measures to improve the quality of education and develop scientific research in the field of physics" and in the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PD-4805 dated August 12, 2020, "On measures to increase the quality of continuous education and the effectiveness of science in the fields of chemistry and biology" on April 29, 2023, the 3rd round of the multi-round Olympiad in physics, chemistry, and biology among students of the graduating classes of secondary schools was held at Urganch State University, that is the round of a higher educational institution.
It is important that the winners of the 1st, 2nd, 3rd place of the Olympiad will be accepted as students in their respective fields at the expense of Urganch State University.