Xususan, 13-may kuni Urganch davlat universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektori Zafarbek Ibragimov Fizika-matematika fakultetining bir guruh iqtidorli talabalariga “Globallashuv jarayonida taʼlim” mavzusida maʼruza mashgʻulotini olib bordi.
Dars mashgʻulotida bugungi shiddat bilan rivojlanayotgan globallashuv davrida taʼlimdagi islohotlar, yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar, Urganch davlat universitetining xalqaro maydondagi oʻrni, ilmiy faoliyati, xalqarolashtirish jarayonlari, strategiyasi haqidagi qiziqarli maʼlumotlar talabalar eʼtiboriga havola qilindi.
Bu kabi maʼruzalar yoshlarning bilim olishga boʻlgan qiziqishini tobora kuchaytirish, ilmini oshirish, darslarning jonli tashkil etilishiga turtki beradi.

В частности, 13 мая проректор по научной работе и инновациям Ургенчского государственного университета Зафарбек Ибрагимов прочитал лекцию на тему «Образование в условиях глобализации» перед группой талантливых студентов Физико-математического факультета.
В ходе урока до сведения студентов была доведена интересная информация о реформах в сфере образования, возможностях, созданных для молодежи, роли Ургенчского государственного университета на международной арене, научной деятельности, процессах интернационализации, стратегии.
Такие лекции стимулируют интерес молодежи к обучению, совершенствованию своих знаний, организуют живые занятия.