Bugun, 26-may kuni Urganch davlat universiteti Jismoniy madaniyat fakulteti tashabbusi bilan “Jismoniy tarbiya va sportni ommaviyligini oshirishning dolzarb muammolari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy anjumani o‘z ishini boshladi.
Mazkur anjuman jismoniy tarbiya va sport sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning pedagogik asoslarini takomillashtirish, chuqur bilimli, jismonan sog‘lom, ma’nan yetuk – barkamol avlod tarbiyasi yo‘lida olib borilayotgan ishlar samaradorligini oshirish, yoshlar orasida jismoniy madaniyatni yanada rivojlantirish, targ‘ibot va tashviqot ishlarini amalga oshirish, yoshlarning jismoniy tarbiya va sport bilan doimiy shug‘ullanishlarida faolligini oshirish va sportda yuqori natijalarga erishishning dolzarb masalalarini muhokama qilishga bag‘ishlangan bo‘lib, anjumanda erishilgan soha yangiliklarini ilm-fanga va o‘quv jarayoniga tadbiq etish asosiy maqsad hisoblanadi.
Konferensiyada O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti professori, p.f.d. Fikrat Kerimov,  O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti dotsenti Goncharova Olga Viktorovna, Samarqand davlat universiteti katta o‘qituvchisi Mirzoulug‘bek Yusupov mehmon boʻlmoqda. Shuningdek, respublikamizning qator oliy ta’lim muassasalaridan professor-o‘qituvchilar o‘zlarining ilmiy-maqola va ma’ruzalari bilan qatnashmoqdalar.
Qolaversa, oʻnlab xorijiy davlatlarning oliy taʼlim muassasalaridan jismoniy tarbiya va sport sohasidagi mutaxassislar o‘zlarining ilmiy-maqola va ma’ruzalari bilan qatnashmoqdalar.
Anjuman avvalida, Jismoniy madaniyat fakulteti sportchi talabalarining koʻrgazmali chiqishlari namoyish etildi.
Soʼngra, universitet Madananiyat saroyida yalpi yigʼilishlar boʻlib oʻtdi. Unda UrDU Jismoniy madaniyat fakulteti professor-o‘qituvchilari va mamkalatimiz oliy taʼlim muassasalaridan tashrif buyurgan olimlarning maʼruzalari tinglandi.  Ayni paytda anjuman oʻz ishini shoʻbalarga boʻlingan holda davom ettirmoqda.

Today, May 26, at the initiative of the Faculty of Physical Culture of Urganch State University, the republican scientific-practical conference on the topic "Actual problems of increasing the popularity of physical education and sports" began its work.
The purpose of this conference is to improve the pedagogical foundations of the reforms implemented in the field of physical education and sports, to increase the effectiveness of the work carried out in the direction of educating a well-educated, physically healthy, intellectually mature generation, to further develop physical culture among young people, to promote and It is devoted to the implementation of propaganda work, increasing the activity of young people in physical education and sports, and discussing the current issues of achieving high results in sports.
At the conference, the professor of the Uzbek State University of Physical Culture and Sport, Ph.D. Fikrat Kerimov, associate professor of Uzbek State University of Physical Culture and Sport Goncharova Olga Viktorovna, senior teacher of Samarkand State University Mirzoulugbek Yusupov are guests. Also, professors and teachers from a number of higher educational institutions of our republic are participating with their scientific articles and lectures.
In addition, experts in the field of physical education and sports from higher educational institutions of dozens of foreign countries are participating with their scientific articles and lectures.
At the beginning of the conference, a demonstration performance of student-athletes of the Faculty of Physical Culture was shown.
Then, plenary meetings were held in the University Palace of Culture. Lectures by professors and teachers of the Faculty of Physical Culture of UrSU and visiting scientists from higher educational institutions of our country were heard. At the moment, the conference continues its work divided into branches.