Mamlakatimizda imkoniyati cheklangan talabalarning ijtimoiy faolligini rivojlantirish, tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlashga doir keng koʻlamli ishlar qilinmoqda.
Urganch davlat universitetida nogironligi bor talabalar uchun qator imtiyozlar mavjud. Ular uchun alohida imtiyoz asosida stipendiya, oilaviy ahvoli ogʻir talabalarga moddiy yordam, yotoqxonadagi maxsus sharoitlar, kutubxona maxsus adabiyotlar bilan taʼminlanganligi shular jumlasidandir.
Xususan, Fizika-matematika fakultetida bugungi kunda 21 nafar imkoniyati cheklangan yoshlar tahsil oladi. Ushbu talabalar sifatli taʼlim olishlari uchun fakultetda yaratilgan sharoitlar, turli sport mashgʻulotlari, koʻngilochar tadbirlar muntazam oʻtkazilayotgani eʼtiborga molik.
Bugun fakultet dekani Jumanazar Xoʻjamov imkoniyati cheklangan talabalar bilan uchrashib, dildan suhbat qurdi. Oʻz tavsiyalarini berdi. Suhbatda alohida taʼlimga ehtiyoji bor yoshlarga universitetda yaratilgan sharoitlar haqida soʻzlab berdi. Inklyuziv ta'limni rivojlantirish, sifatli ta'lim olinishi uchun sharoitlar ko'lamini kengaytirish borasidagi ishlar haqida to'xtaldi. Oʻz oʻrnida yoshlarni qiziqtirgan savollariga javob berdi.

Extensive work is being done in our country to develop the social activity of students with special needs and to support their initiatives.
Urgench State University has a number of benefits for students with disabilities. These include scholarships for them based on special privileges, financial support for students with difficult family situations, special conditions in the dormitory, and the provision of special literature in the library.
In particular, 21 young people with disabilities are currently studying at the Faculty of Physics and Mathematics. It is worth noting that the conditions created at the faculty for these students to receive quality education, various sports activities, and entertainment events are regularly held.
Today, the dean of the faculty, Jumanazar Khojamov, met with students with special needs and had a heart-to-heart conversation. He gave his recommendations. In the interview, he spoke about the conditions created at the university for young people with special education needs. The development of inclusive education and the expansion of conditions for quality education were discussed. He answered the questions of young people.