Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining quyosh panellari Shtabi ishchi guruhi a'zosi, Toshkent davlat texnika universiteti dotsenti Zoir Kenjayev Xorazm viloyatidagi oliy taʼlim muassasalariga quyosh panellarini o‘rnatish va undan samarali foydalanish bo‘yicha tegishli amaliy yordam berish maqsadida bugun, 29-may kuni Urganch davlat universitetida boʻldi.
Tashrif asnosida UrDU rektori Baxrom Abdullayev bilan uchrashib, Urganch davlat universitetiga quyosh panellari oʻrnatish rejasini muddatidan oldin bajarish yuzasidan fikr almashildi.
Shundan soʻng, viloyatdagi oliygohlar masʼullari ishtirokida quyosh panellarini oʻrnatish bo'yicha olib borilayotgan ishlar va galdagi vazifalar yuzasidan seminar tashkil etildi. Quyosh elektr stansiyalarini oʼrnatishning texnik tomonlari tushuntirilib, bu borada qanday koʼrsatkichlarga eʼtibor berish lozimligi seminar qatnashchilariga yetkazildi.
Shuningdek, ishchi guruh aʼzosi Z.Kenjayev UrDU Texnik foydalanish va xoʻjalik boʻlimi boshligʻi O.Quryazov hamrohligida universitet oʻquv binolarining tom qismiga oʻrnatilgan quyosh panellari holatini koʻzdan kechirib, tegishli tavsiyalar berdi.
Maʼlumot oʻrnida, bugungi kunga qadar Urganch davlat universitetida 350 kVt quyosh panellari oʻrnatilgan. Bu borada reja asosida jarayonlar davom etmoqda.

Zoir Kenjayev, associate professor of Tashkent State Technical University, member of the working group of the Solar Panels Headquarters of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, today, on May 29 - visited Urganch State University.
During the visit, he met with UrSU Rector Bakhrom Abdullayev and discussed the plan to install solar panels at Urganch State University ahead of schedule.
After that, a seminar was organized with the participation of the heads of universities in the region on the ongoing works and future tasks on the installation of solar panels. The technical aspects of the installation of solar power plants were explained, and the participants of the seminar were informed about the indicators that should be paid attention to in this regard.
Also, a member of the working group Z.Kenjayev, accompanied by the head of the Department of Technical Use and Economy of UrSU, O.Kuryazov, inspected the condition of the solar panels installed on the roof of the university's educational buildings and gave relevant recommendations.
For information, 350 kW of solar panels have been installed at Urganch State University to date. In this regard, the processes are continuing according to the plan.