Joriy yilning 11-aprel kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida yoshlar siyosati sohasidagi ishlar natijadorligini oshirish hamda ular bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi oʻtkazildi. Unda bevosita yoshlar bilan ishlash boʻyicha masʼullarga tegishli topshiriqlar berildi. Jumladan, “Yoshlar balansi” asosida Urganch davlat universiteti rektoriga Shovot tumanidagi nogironligi bor va ijtimoiy himoyaga muhtoj yoshlarning bandligini ta’minlash va ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etish uchun bir guruh yoshlar biriktirildi.
Ibadullayeva Feruza ana shunday yoshlardan biri. U Shovot tumani Qiyot qishlogʻi “Idali” MFYda istiqomat qiladi. Bir nafar farzandi bor. Yoshligidan sheʼr yozishga, adabiyotga qiziqadi. Ayni paytda uy sharoitida mahalladagi ayollar uchun sartaroshlik qilib kelmoqda.
Bugun, 10-iyun kuni Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev hamda bir guruh universiteti vakillari Ibadullayeva Feruzaning yashash xonadoniga bordilar. U bilan suhbat boʻlib, qiziqishlari, kelajak maqsadlari haqida soʻradilar, zarur tavsiyalar berdilar. Feruzaning ayni paytdagi faoliyatiga kerakli ayollar goʻzallik saloni uchun zarur boʻlgan anjomlarni hadya qildilar. Qolaversa, adabiyotga qiziqishidan kelib chiqib, mahalladagi maktabda oʻquv kursi tashkil qilib berishni, kelgusida oliy maʼlumot olish uchun zarur sharoitlar yaratishda gʻamxoʻrlik qilishni bildirishdi.
Sobirov Sobirjon Shovot tumani “Xitoy” MFYda istiqomat qiladi. UrDU Jismoniy madaniyat fakulteti 4-bosqich talabasi, 2-guruh nogironi. Hozirda mahalla yoshlariga Karate va MMA sport turlaridan trenerlik qilib keladi. Bugun Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev hamda bir guruh universiteti vakillari Sobirjon trenerlik mashgʻulotini olib boradigan tumandagi 23-son maktabda boʻlishdi. Sport zalning sharoitlari bilan tanishdilar. Ayni paytda sport mashgʻuloti bilan shugʻullanayotgan mahalla yoshlarini kuzatib, ehtijoylari haqida soʻradilar. Sobirjonga faoliyatida zarur boʼlgan sport anjomlarini sovgʻa qildilar.
Shuningdek, Shovot tumaniga tashrif mobaynida “Poʻlat” MFYda istiqomat qiladigan, nogironligi boʻlgan Yusupova Shaxnozaning turmush tarzini yanada yaxshilash, moddiy yordam ko’rsatish maqsadida yashash xonadonida boʻldilar. Muammolari haqida soʻradilar, oila a’zolari bilan Shahnozaning maqsadlari va qiziqlari haqida suhbatlashdilar. Urganch davlat universiteti hamisha gʻamxoʻrlik qilishga tayyor ekanligini bildirdilar.
Darhaqiqat, ertangi kunimiz egalari bo‘lgan yoshlar bilan ishlash, ularga yetarli sharoit yaratib berish, ayniqsa, jamiyatning bir bo‘lagi bo‘lgan imkoniyati cheklangan insonlarning rivojlanishiga ko‘mak berish bugunning eng muhim vazifalaridan biridir.

On April 11 of this year, under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev, a meeting of video selectors was held on measures to increase the effectiveness of work in the field of youth policy and to further improve the system of working with them. In it, relevant assignments were given to those responsible for working directly with young people. In particular, on the basis of "Youth Balance", a group of young people was attached to the rector of Urganch State University to provide employment and solve the socio-economic problems of the youth with disabilities and in need of social protection in Shavat district.
Ibadullayeva Feruza is one of such young people. She lives in "Idali" neighboard, Qiyat village, Shavat district. She has one child. She has been interested in writing poems and literature since she was young. At the moment, she is doing hairdressing for women in the neighborhood at home.
Today, June 10, Rector of Urganch State University Bakhrom Abdullayev and a group of university representatives went to Feruza's living room. They interviewed her, asked about her interests, future goals, and gave necessary recommendations. The women who need Feruza's work at the moment donated the equipment needed for the beauty salon. In addition, based on their interest in literature, they told to organize a training course in the local school and to take care in creating the necessary conditions for obtaining higher education in the future.
Sobirov Sobirjon lives in "Khitoy" neighboard, Shavot district. 4th-grade student of UrSU Faculty of Physical Culture, 2nd group disabled. Currently, he coaches the youth of the neighborhood in Karate and MMA sports. Today, the Rector of Urganch State University Bakhrom Abdullayev and a group of university representatives visited school No. 23 in the district, where Sobirjon conducts training. They got acquainted with the conditions of the sports hall. At the same time, they watched the youth of the neighborhood who were doing sports and asked about their needs. Sobirjan was presented with sports equipment necessary for his activities.
Also, during their visit to Shavat district, they visited the apartment of disabled Yusupova Shakhnoza, who lives in "Polat" neighborhood, in order to further improve her lifestyle and provide financial support. They asked about her problems, talked with family members about Shahnoza's goals and interests. They said that Urganch State University is always ready to take care.
Indeed, working with the youth, who are the owners of our tomorrow, creating sufficient conditions for them, especially supporting the development of people with limited opportunities who are a part of society, is one of the most important tasks of today.