Ayni kunlarda respublikamiz boʻylab oliy taʼlim muassasalari bakalavriat taʼlim yoʼnalishlariga kirish uchun abituriyentlarni onlayn roʼyhatga olish ishlari boshlab yuborildi.
Xoʻsh, 2023-2024 oʻquv yili qabulida Urganch davlat universitetida qanday oʻzgarishlar boʻlishi kutilmoqda?
Abituriyentlar uchun qanday imtiyozlar mavjud?
Yangi ochilgan yoʻnalish va mutaxassisliklar qaysilar?
Ijodiy imtixonlar qachon boshlanadi?
Oliy taʼlim olish istagidagi yoshlar va ularning ota-onalari tomonidan shu kabi yoʻllanayotgan murojaatlarga toʻla javob berish hamda keng jamoatchilikni Urganch davlat universitetida 2023-2024 oʻquv yili qabuli jarayonlarini tashkil etilishi, oʻzgarish va yangiliklar haqida boxabar qilish maqsadida joriy yil 21-iyun “Oliy taʼlim muassasasida 2023-2024 oʻquv yilida yangi ochilgan yoʻnalish va mutaxassisliklar hamda qabul kvotalari” mavzusida matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda Xorazm MTRK jurnalistlari, viloyatimizning bir guruh ilgʼor blogerlari: “Huquq va isteʼmolchi” gazetasi hamda “Hurriyat.uz” internet nashri muharriri Q.Eshchanov, “Xorazmbugun” internet nashri bosh muharriri K.Karimov, “Xorazmliklar” internet nashri bosh muharriri F.Karimov, Fizika-matematika va Tabiiy fanlar fakultetlari talaba-yoshlari, tyutorlar ishtirok etishdi.
Matbuot anjumanida UrDU rektori B.Abdullayev, Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti dekani, Qabul komissiyasi mas'ul kotibi J.Ruzimov, Fizika-matematika fakulteti dekani J.Xoʻjamovlar oliy ta’limda olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlar jumladan, yangi oʻquv yildagi qabul kvotalari, yangi ochilgan yoʻnalish va mutaxassisliklar, oʻqishni koʻchirish tartibi, ijodiy imtixonlarning tashkil etilishi kabi bugungi kunning dolzarb masalalari yuzasidan batafsil maʼlumot berdilar.
Urganch davlat universitetida 2023-2024 o‘quv yili qabuli uchun Qabul komissiyasi tarkibi shakllantirildi. Universitetning Iqtisodiyot fakulteti binosida abituriyentlar va ularning ota-onalari uchun Maslahat xonasi tashkil qilinib, zarur jihozlar bilan ta’minlandi. Murojaatlarga tezkor javob berish uchun Aloqa markazi (Call sentr) o‘rnatilgan tartibda faoliyat koʻrsatmoqda.
Yangi 2023-2024 o‘quv yilida 76 ta bakalavriat (kunduzgi) ta’lim yo‘nalishlariga, 33 ta bakalavriatning sirtqi ta’lim yo‘nalishlariga jami 3 ming nafardan ortiq abituriyent talaba sifatida o‘qishga qabul qilinishi rejalashtirilmoqda. Bakalavriat (kunduzgi) ta’lim shaklida 28 ta yo‘nalish, sirtqi ta’lim shaklida 20 ta yo‘nalish, ta’limning magistratura bosqichida esa 4 ta mutaxassislik yangi ochildi.
Matbuot anjumanda ishtirok etayotgan OAV vakillari, blogerlar hamda talabalarning berilgan savollarga mutasaddilar tomonidan batafsil javoblar berildi.

В настоящее время начата онлайн-регистрация абитуриентов для поступления на курсы бакалавриата высших учебных заведений по всей нашей стране.
Итак, какие изменения ожидаются в Ургенчском государственном университете в 2023-2024 учебном году?
Какие преимущества для соискателей?
Какие вновь открытые направления и специальности?
Когда начинаются творческие экзамены?
В целях полного реагирования на обращения молодежи и их родителей, желающих получить высшее образование, и информирования широкой общественности об организации приемных процессов, изменениях и новостях 2023-2024 учебного года в Ургенчском государственном университете, 21 июня т.г. состоялась пресс-конференция на тему «Вновь открываемые курсы и специальности и квоты приема в высшее учебное заведение в 2023-2024 учебном году».
Журналисты Хорезмского МТРК, группа передовых блогеров нашего региона: Ещанов К., редактор газеты «Хукук ва истеъмолчи» и интернет-издания «Хуррият.уз», Каримов К., главный редактор интернет-издания «Хоразмбугун», В мероприятии приняли участие главный редактор интернет-издания «Хоразмликляр» Ф.Каримов, студенты и преподаватели Физико-математического и Естественнонаучного факультетов.
На пресс-конференции ректор УрГУ Б.Абдуллаев, декан факультета Биоинженерии и безопасности пищевых продуктов, Ж.Рузимов, секретарь приемной комиссии, Ж.Ходжамов, декан Физико-математического факультета обсудили масштабную реформы в высшем образовании, в том числе прием в новом учебном году. Они дали подробную информацию о сегодняшних актуальных вопросах, таких как квоты, вновь открываемые курсы и специализации, порядок перевода учебы, организация творческих экзаменов.
Сформирован состав Приемной комиссии по приему на 2023-2024 учебный год в Ургенчский государственный университет. В здании Экономического факультета университета для абитуриентов и их родителей организована и оснащена необходимым оборудованием Консультативная комната. Контакт-центр (Call-центр) работает в установленном порядке для оперативного реагирования на заявки.
В новом 2023-2024 учебном году планируется принять более 3000 абитуриентов в качестве обучающихся по 76 формам бакалавриата (дневной формы обучения) и 33 формам бакалавриата заочной формы обучения. Вновь открыто 28 направлений бакалавриата (дневной формы обучения), 20 направлений заочной формы обучения, 4 специальности на уровне магистратуры образования.
Чиновники дали развернутые ответы на вопросы представителей СМИ, блогеров и студентов, принявших участие в пресс-конференции.