Ayni kunlarda respublikamiz boʻylab oliy taʼlim muassasalari bakalavriat taʼlim yoʼnalishlariga kirish uchun abituriyentlarni onlayn roʼyhatga olish ishlari boshlab yuborildi.
Xoʻsh, 2023-2024 oʻquv yili qabulida Urganch davlat universitetida qanday oʻzgarishlar boʻlishi kutilmoqda?
Abituriyentlar uchun qanday imtiyozlar mavjud?
Yangi ochilgan yoʻnalish va mutaxassisliklar qaysilar?
Ijodiy imtixonlar qachon boshlanadi?
Oliy taʼlim olish istagidagi yoshlar va ularning ota-onalari tomonidan shu kabi yoʻllanayotgan murojaatlarga toʻla javob berish hamda keng jamoatchilikni Urganch davlat universitetida 2023-2024 oʻquv yili qabuli jarayonlarini tashkil etilishi, oʻzgarish va yangiliklar haqida boxabar qilish maqsadida joriy yil 21-iyun “Oliy taʼlim muassasasida 2023-2024 oʻquv yilida yangi ochilgan yoʻnalish va mutaxassisliklar hamda qabul kvotalari” mavzusida matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda Xorazm MTRK jurnalistlari, viloyatimizning bir guruh ilgʼor blogerlari: “Huquq va isteʼmolchi” gazetasi hamda “Hurriyat.uz” internet nashri muharriri Q.Eshchanov, “Xorazmbugun” internet nashri bosh muharriri K.Karimov, “Xorazmliklar” internet nashri bosh muharriri F.Karimov, Fizika-matematika va Tabiiy fanlar fakultetlari talaba-yoshlari, tyutorlar ishtirok etishdi.
Matbuot anjumanida UrDU rektori B.Abdullayev, Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti dekani, Qabul komissiyasi mas'ul kotibi J.Ruzimov, Fizika-matematika fakulteti dekani J.Xoʻjamovlar oliy ta’limda olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlar jumladan, yangi oʻquv yildagi qabul kvotalari, yangi ochilgan yoʻnalish va mutaxassisliklar, oʻqishni koʻchirish tartibi, ijodiy imtixonlarning tashkil etilishi kabi bugungi kunning dolzarb masalalari yuzasidan batafsil maʼlumot berdilar.
Urganch davlat universitetida 2023-2024 o‘quv yili qabuli uchun Qabul komissiyasi tarkibi shakllantirildi. Universitetning Iqtisodiyot fakulteti binosida abituriyentlar va ularning ota-onalari uchun Maslahat xonasi tashkil qilinib, zarur jihozlar bilan ta’minlandi. Murojaatlarga tezkor javob berish uchun Aloqa markazi (Call sentr) o‘rnatilgan tartibda faoliyat koʻrsatmoqda.
Yangi 2023-2024 o‘quv yilida 76 ta bakalavriat (kunduzgi) ta’lim yo‘nalishlariga, 33 ta bakalavriatning sirtqi ta’lim yo‘nalishlariga jami 3 ming nafardan ortiq abituriyent talaba sifatida o‘qishga qabul qilinishi rejalashtirilmoqda. Bakalavriat (kunduzgi) ta’lim shaklida 28 ta yo‘nalish, sirtqi ta’lim shaklida 20 ta yo‘nalish, ta’limning magistratura bosqichida esa 4 ta mutaxassislik yangi ochildi.
Matbuot anjumanda ishtirok etayotgan OAV vakillari, blogerlar hamda talabalarning berilgan savollarga mutasaddilar tomonidan batafsil javoblar berildi.

Currently, online registration of applicants for admission to undergraduate courses of higher education institutions across our country has been started.
So, what changes are expected at Urganch State University in the 2023-2024 academic year?
What are the benefits for applicants?
What are the newly opened directions and specialties?
When do creative exams start?
In order to fully respond to the appeals sent by the youth and their parents who wish to receive higher education, and to inform the general public about the organization of admission processes, changes and news of the 2023-2024 academic year at Urganch State University, on June 21 of this year, a press conference was held on "Newly opened courses and specializations and admission quotas in the higher education institution in the 2023-2024 academic year".
Journalists of Khorezm MTRK, a group of advanced bloggers of our region: Q. Eshchanov, editor of "Huquq va iste'molchi" newspaper and "Hurriyat.uz" online publication, K. Karimov, chief editor of "Khorazmbugun" online publication, F.Karimov editor-in-chief of "Khorazmliklar" online publication , students and tutors of the Faculties of Physics and Mathematics and Natural Sciences participated.
At the press conference, Rector of UrSU B.Abdullayev, Dean of the Faculty of Bioengineering and Food Safety, J.Ruzimov, Secretary of the Admissions Commission, J.Khojamov, Dean of the Faculty of Physics and Mathematics, discussed the wide-scale reforms in higher education, including admissions in the new academic year. They gave detailed information about today's current issues, such as quotas, newly opened courses and specializations, the procedure for transferring studies, and the organization of creative exams.
The composition of the Admissions Committee for the admission of the 2023-2024 academic year at Urganch State University has been formed. In the building of the University's Faculty of Economics, a Counseling room was organized for applicants and their parents and provided with the necessary equipment. The Contact Center (Call center) operates in the established order to respond quickly to applications.
In the new 2023-2024 academic year, it is planned to enroll more than 3,000 applicants as students in 76 bachelor's (full-time) education courses and 33 bachelor's correspondence courses. 28 areas of undergraduate (full-time) education, 20 areas of part-time education, and 4 specialties at the master's level of education were newly opened.
Officials gave detailed answers to the questions of media representatives, bloggers and students participating in the press conference.