Urganch davlat universitetida “Yoshlar oyligi” doirasida “Yangi Oʻzbekiston yoshlari, birlashaylik!” shiori ostida joriy yilning 24-26 iyun kunlariga moʻljallangan Urganch davlat universiteti va Farg‘ona politexnika instituti talabalari o‘rtasidagi xalqaro “Talabalar festivali” start oldi.
Ayni kunlarda universitetimizda xalqaro ilmiy tadqiqot amaliyotini o'tash maqsadida boʻlib turgan AQSH ning Kaliforniya davlat universiteti talabalarining ishtiroki ushbu festivalga xalqaro maqomini bermoqda.
Bugun Farg‘ona politexnika instituti talabalaridan iborat festival ishtirokchilarini kutib olish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda UrDU Birinchi prorektori S.Davletov ishtirokchilar bilan uchrashib, festival kun tartibi bilan yaqindan tanishtirdi.

International "Student Festival" between students of Urganch State University and Fergana Polytechnic Institute, scheduled for June 24-26 of this year, has started under the slogan "Youth of New Uzbekistan, let's unite!" as part of "Youth Month" at Urganch State University.
The participation of the students of the California State University of the USA, who are currently in our university for international scientific research practice, gives this festival an international status.
Today, a welcoming ceremony was held for the participants of the festival, consisting of students of the Fergana Polytechnic Institute. The first vice-rector of UrSU S. Davletov met with the participants and introduced them to the agenda of the festival.
The opening ceremony of this festival will be held at 14.00 in the Palace of Culture of the university.