2023-yilning 26-iyun kuni “Global ta’lim va yoshlar” mavzusidagi xalqaro talabalar festivali doirasida ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Konferensiyani Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev kirish so‘zi bilan ochib, anjuman ishiga muvaffaqiyat tiladi. Shundan so‘ng, AQSHning Kaliforniya universiteti professori Z.Ibragimov, universitet ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z.Ibragimovlarning tabrik nutqlari tinglandi. Konferensiya ishiga universitet birinchi prorektori S.Davletov moderatorlik qilib bordi.
Konferensiya avvalida 3 kun davom etgan “Global ta’lim va yoshlar” mavzusidagi xalqaro talabalar festivalida faol ishtirok etgan talaba-yoshlarga sertifikat va esdalik sovg‘alari topshirildi. Shundan so‘ng, talabalarning ma'ruzalari tinglandi. Kunning ikkinchi yarmida anjuman o‘z ishini sho'balarga bo‘lingan holda davom qildirmoqda.

26 июня 2023 года в рамках Международного студенческого фестиваля на тему «Глобальное образование и молодежь» состоялась научно-практическая конференция. Ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев открыл конференцию вступительным словом и пожелал успехов работе конференции. После этого были заслушаны поздравительные речи профессора Калифорнийского университета США З.Ибрагимова, проректора по научной работе и инновациям университета З.Ибрагимова. Конференцию вел первый проректор университета С. Давлетов.
В начале конференции студентам, принявшим активное участие в 3-х дневном международном студенческом фестивале на тему «Глобальное образование и молодежь», были вручены сертификаты и сувениры. После этого были прослушаны лекции студентов. Во второй половине дня конференция продолжает свою работу, разделенную на отделения.