Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan mazkur g‘oya bugungi kunda yoshlarning hayotda o‘z o‘rnini topishi uchun sharoitlar yaratish, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga imkon yaratmoqda.
Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev Birinchi prorektor Sanjar Davletov va bir guruh masʼullar bilan universitetga biriktirilgan Shovot tumani “Yangi yo‘l” MFY da istiqomat qiluvchi, qizil toifaga kiruvchi Lazizbek Zafarov hamda Farangiz Hamdamovalarning xonadonlarida boʻldi.
Lazizbekning surunkali kasalliklari bor, Farangiz esa nogiron. Rektor yoshlar va ularning yaqinlari bilan dildan suhbatlashdi, sogʻligi, ijtimoiy ahvolini oʻrgandi, qiziqishlari haqida soʻradi. Ular IT sohasiga qiziqadi, shu sababli uyda bo‘sh vaqtlarida kompyuter bilan shug‘ullanib, kelajakda IT mutaxassisi bo‘lishi uchun qulay sharoit yaratib berishga vaʼda berildi.

Эта идея, выдвинутая главой нашего государства, сегодня позволяет создать условия для того, чтобы молодежь нашла свое место в жизни, всячески ее поддерживала.
Ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев, первый проректор Санжар Давлетов и группа официальных лиц посетили квартиры Лазизбека Зафарова и Фарангиз Хамдамовой, жителей микрорайона «Янги ёл» Шавотского района, относящихся к красной категории.
У Лазизбека хронические заболевания, а Фарангиз инвалид. Ректор провел задушевную беседу с молодыми людьми и их родственниками, изучил их здоровье, социальное положение, поинтересовался их интересами. Им интересна сфера IT, поэтому было обещано создать для них комфортные условия, чтобы в будущем они стали IT-специалистами, работая за компьютерами в свободное время дома.