Urganch davlat universitetida so‘nggi yillarda juda katta o‘zgarishlar, bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Zero, sifatli taʼlimning asosi qulay shart-sharoit hisoblanadi.
Bugun, 14-iyul kuni ana shunday bunyodkorlik ishlarining uzviy davomi boʻlgan zamonaviy Axborot-resurs markazini bunyod etishni maqsad qilgan marosim tashkil etildi. Ushbu marosimda universitet rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida rahbariyat aʼzolari va uzoq yillardan buyon universitetda faoliyat yuritib kelayotgan yoshi ulug' professor-o'qituvchilar ishtirok etdi. Tadbir ishtirokchilari qo'llarini duoga ochib, yangi ziyo maskani mustahkam bo'lishini, talabalarimizga bilim ulashishda uzoq yillar xizmati qilishini so'radilar, bu borada quruvchilarga kuch-quvvat tilab, ilk tamal toshini qo'ydilar.
Binoning qurilish maydoni 1830 m2 tashkil qilib, 5 qavatdan iborat ushbu majmuaning fasad qismi milliy arxitekturaviy ko‘rinishiga ega boʻladi. Yert to‘la qismi, asosan, adabiyotlarni saqlash xonasi, xo‘jalik xonasi va boshqa zaruriy xonalardan iborat boʻladi. Kutubxona binosining 1- qavatida 506 o‘ringa mo‘ljallangan faollar zali, universitet muzeyi boʻlishi rejalashtirilgan. Har bir qavatda 66 o‘ringa mo‘ljallangan o‘quv zali, kitoblar saqlash va konferensiya xonalari mavjud bo‘ladi.

Ургенчский государственный университет претерпел большие изменения и творческие работы за последние годы. Ведь основа качественного образования – благоприятные условия.
Сегодня, 14 июля, состоялась торжественная церемония создания современного Информационно-ресурсного центра, являющегося продолжением такой созидательной работы. Под руководством ректора университета Бахрома Абдуллаева в этой церемонии приняли участие члены руководства и старшие профессора и преподаватели, многие годы работающие в университете. Участники мероприятия развели руки в молитве, просили, чтобы новый образовательный центр был крепким, долгие годы служил нашим студентам в деле обмена знаниями, желали сил строителям в этом плане и заложили первый камень в фундамент.
Строительная площадь здания составляет 1830 м2, а фасад этого 5-этажного комплекса будет иметь национальный архитектурный облик. Первый этаж в основном будет состоять из склада литературы, подсобного помещения и других необходимых помещений. На 1 этаже здания библиотеки планируется разместить зал актива на 506 мест, университетский музей. На каждом этаже будет классная комната на 66 мест, книгохранилище и конференц-залы.