Urganch davlat universitetida so‘nggi yillarda juda katta o‘zgarishlar, bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Zero, sifatli taʼlimning asosi qulay shart-sharoit hisoblanadi.
Bugun, 14-iyul kuni ana shunday bunyodkorlik ishlarining uzviy davomi boʻlgan zamonaviy Axborot-resurs markazini bunyod etishni maqsad qilgan marosim tashkil etildi. Ushbu marosimda universitet rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida rahbariyat aʼzolari va uzoq yillardan buyon universitetda faoliyat yuritib kelayotgan yoshi ulug' professor-o'qituvchilar ishtirok etdi. Tadbir ishtirokchilari qo'llarini duoga ochib, yangi ziyo maskani mustahkam bo'lishini, talabalarimizga bilim ulashishda uzoq yillar xizmati qilishini so'radilar, bu borada quruvchilarga kuch-quvvat tilab, ilk tamal toshini qo'ydilar.
Binoning qurilish maydoni 1830 m2 tashkil qilib, 5 qavatdan iborat ushbu majmuaning fasad qismi milliy arxitekturaviy ko‘rinishiga ega boʻladi. Yert to‘la qismi, asosan, adabiyotlarni saqlash xonasi, xo‘jalik xonasi va boshqa zaruriy xonalardan iborat boʻladi. Kutubxona binosining 1- qavatida 506 o‘ringa mo‘ljallangan faollar zali, universitet muzeyi boʻlishi rejalashtirilgan. Har bir qavatda 66 o‘ringa mo‘ljallangan o‘quv zali, kitoblar saqlash va konferensiya xonalari mavjud bo‘ladi.

Urganch State University has undergone great changes and creative works in recent years. After all, the basis of quality education is favorable conditions.
Today, on July 14, a ceremony aimed at creating a modern Information Resource Center, which is a continuation of such creative work, was organized. Under the leadership of the rector of the university Bakhrom Abdullayev, members of the management and senior professors and teachers who have been working at the university for many years took part in this ceremony. The participants of the event opened their hands in prayer, asked that the new educational center would be strong, serve our students for many years in sharing knowledge, wished the builders strength in this regard, and laid the first foundation stone.
The construction area of the building is 1830 m2, and the facade of this 5-storey complex will have a national architectural appearance. The ground floor will mainly consist of a literature storage room, utility room and other necessary rooms. On the 1st floor of the library building, it is planned to have a hall of activists with 506 seats, a university museum. Each floor will have a 66-seat classroom, book storage and conference rooms.