Maʼlumki, Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev Birinchi prorektor Sanjar Davletov va bir guruh masʼullar hamrohligida Shovot tumanida yashovchi, qizil toifaga kiriuvchi yoshlarning xonadonlarida boʻlib, ularning yashash sharoiti va ijtimoiy holatini oʻrganib, qiziqishlaridan kelib chiqqan holda bandligini taʼminlashga munosib hissa qoʻshmoqda.
2023-yil 19-iyul kuni rektor B.Abdullayev va masʻullar yana bir bor tumanning “Yangi yo‘l” MFY da istiqomat qiluvchi Farangiz Hamdamova, Yashnarbek Rajabov hamda Feruzbek Xusainovlarning xonadonlarida boʻlishdi.
Oʻtgan galgi tashrif mobaynida yoshlar tomonidan kompyuter savodxonligini oshirish istagi bildirilganligi hamda ularni IT sohasiga qiziqishlari balandligini inobatga olinib, uyda bo‘sh vaqtida kompyuter bilan shug‘ullanib, kelajakda IT mutaxassisi bo‘lishi uchun vaʼda qilingan kompyuterlar jamlanmasi topshirildi.

It is known that the Rector of Urganch State University, Bakhrom Abdullayev, accompanied by the First Vice-Rector Sanjar Davletov and a group of officials, visited the apartments of young people belonging to the red category living in Shavot district, studied their living conditions and social status, and made a worthy contribution to ensuring their employment based on their interests.
On July 19, 2023, rector B. Abdullayev and officials once again visited the apartments of Farangiz Hamdamova, Yashnarbek Rajabov and Feruzbek Khusainov, who live in the "Yangi Yol" neighbourhood of the district.
During the last visit, taking into account the desire of young people to improve their computer literacy and their interest in the IT field, a set of computers was handed over to them, so that they could do computer work at home in their spare time and become IT specialists in the future.