O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 11-yanvardagi 17-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni Oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom asosida bitiruvchilarni o‘z sohasiga mos bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish jarayonlari tashkil etildi.
2023/2024-o‘quv yili qabulida Urganch davlat universitetining 14 ta ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha 269 nafar texnikum bitiruvchilari ro‘yhatdan o‘tgan.
Suhbat grafik asosida joriy yilning 14-avgustidan 16-avgustigacha boʻlib oʻtadi. Bugun suhbat jarayonlari oldidan universitet rektori Baxrom Abdullayev texnikum bitiruvchilari bilan uchrashdi.
Muloqot chogʻida rektor B.Abdullayev bitiruvchilarga ushbu suhbat ularning bilim salohiyatlarini aniqlash uchun oʻtkazilayotganini maʼlum qilib, har bir talabgor mazkur suhbatda qatnashishi lozimligini bildirdi. Bu borada uchrashi mumkin boʻlgan turli korrupsion xavf-xatarlarni oldini olish maqsadida tushuntirishlar berdi.
Shuningdek, universitet ichki tartib-qoidalari, talabalar uchun yaratilgan sharoit va imkoniyatlar bilan tanishtirdi. Boʻlgʻusi talabalarni qunt bilan ilm olishga chaqirdi.

Approved by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 17 of January 11, 2022 on the basis of the regulation "On the procedure for admission of graduates who have successfully completed technical schools to undergraduate courses of higher education institutions based on an interview", the processes of admission of graduates to the bachelor's education courses suitable for their field on the basis of interviews were organized.
In the 2023/2024 academic year, 269 graduates of technical schools of Urganch State University in 14 fields of study were registered.
The interview will be held from August 14 to August 16 of this year based on the schedule. Today, before the interview process, the rector of the university, Bahrom Abdullayev, met with the graduates of the technical school.
During the conversation, Rector B. Abdullayev informed the graduates that this interview is being held to determine their knowledge potential, and said that every candidate should participate in this interview. In this regard, he gave explanations in order to prevent various corruption risks that may be encountered.
He also introduced the internal procedures of the university, the conditions and opportunities created for students. He urged the future students to study diligently.