O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 11-yanvardagi 17-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni Oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom asosida bitiruvchilarni o‘z sohasiga mos bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish jarayonlari tashkil etildi.
2023/2024-o‘quv yili qabulida Urganch davlat universitetining 14 ta ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha 269 nafar texnikum bitiruvchilari ro‘yhatdan o‘tgan.
Suhbat grafik asosida joriy yilning 14-avgustidan 16-avgustigacha boʻlib oʻtadi. Bugun suhbat jarayonlari oldidan universitet rektori Baxrom Abdullayev texnikum bitiruvchilari bilan uchrashdi.
Muloqot chogʻida rektor B.Abdullayev bitiruvchilarga ushbu suhbat ularning bilim salohiyatlarini aniqlash uchun oʻtkazilayotganini maʼlum qilib, har bir talabgor mazkur suhbatda qatnashishi lozimligini bildirdi. Bu borada uchrashi mumkin boʻlgan turli korrupsion xavf-xatarlarni oldini olish maqsadida tushuntirishlar berdi.
Shuningdek, universitet ichki tartib-qoidalari, talabalar uchun yaratilgan sharoit va imkoniyatlar bilan tanishtirdi. Boʻlgʻusi talabalarni qunt bilan ilm olishga chaqirdi.

Утвержден постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 17 от 11 января 2022 года на основании положения «О порядке приема выпускников, успешно окончивших техникумы, на курсы бакалавриата высших учебных заведений на базе на собеседовании», были организованы процессы зачисления выпускников на образовательные курсы бакалавриата, соответствующие их специальности, на основе собеседования.
В 2023/2024 учебном году зарегистрировано 269 выпускников техникумов Ургенчского государственного университета по 14 специальностям.
Собеседование пройдет с 14 по 16 августа текущего года согласно расписанию. Сегодня, перед процессом собеседования, ректор университета Бахром Абдуллаев встретился с выпускниками техникума.
В ходе беседы ректор Б.Абдуллаев проинформировал выпускников о том, что данное собеседование проводится с целью определения их интеллектуального потенциала, и сказал, что каждый кандидат должен принять участие в этом собеседовании. В связи с этим он дал разъяснения в целях предотвращения различных коррупционных рисков, с которыми можно столкнуться.
Он также ознакомил с внутренними процедурами вуза, условиями и возможностями, созданными для студентов. Он призвал будущих студентов прилежно учиться.