Bugun, 16-avgust kuni Urganch davlat universitetida 2023-2024-o‘quv yili uchun oliy taʼlim muassasasining bakalavriat taʼlim yo‘nalishlariga kirish test sinovlari yuzasidan ochiq muloqot boʻlib oʻtdi. Unda viloyatimizning bir guruh ilgʼor bloger va jurnalistlari, jumladan, “Huquq va isteʼmolchi” gazetasi hamda “Hurriyat.uz” internet nashri muharriri Q.Eshchanov, “Murojaat24.uz” internet nashri muhbiri N.Masharipov, “Xorazmliklar” internet nashri bosh muharriri F.Karimov, “Hurriyat.uz” kanali taʼsischisi H.Tangishova, UzA milliy axborot agentligi foto muhbiri B.Saidovlar ishtirok etdi.
Ochiq muloqotda Urganch davlat universiteti Qabul komissiyasi masʼul kotibi, Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti dekani J.Roʻzimov hamda Qabul komissiyasi masʼul kotibi oʻrinbosari, Pedagogika fakulteti dekani A.Xudayberganovlar tomonidan Urganch davlat universitetining 2023-2024-o‘quv yili qabul parametrlari, yangi ochilgan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari, magistratura mutaxassisliklari, bakalavriatning sirtqi ta’lim yo‘nalishlari, shuningdek, masofaviy ta’lim shakli, boʻlib oʻtgan kasbiy-ijodiy imtihonlar, oʻqishni koʻchirish, ikkinchi mutaxassislikka qabul jarayonlari haqida batafsil maʼlumotlar berildi.
Maʼlumot oʻrnida aytish joizki, hozirda universitetda 76 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishi, 37 ta magistratura mutaxassisliklari va 7 ta qo‘shma ta’lim dasturlarida jami 31 mingdan ziyod talabalar tahsil oladi. 2023/2024 o‘quv yilida jami qabul kvotasi 4084 nafarni tashkil qilmoqda. Buo‘tgan o‘quv yiliga nisbatan 1047 nafarga ko‘p. Viloyatimizdagi kadrlarga bo‘lgan extiyoj hisobga olinib, 28 ta bakalavraitning kunduzgi, 20 ta sirtqi shakli bo‘yicha yangi ta’lim yo‘nalishlari va 4 ta yangi magistratura mutaxassisliklari ochildi.
Ochiq muloqot ishtirokchilari:
– Ijtimoiy himoyaga muhtoj, yolgʻiz ona farzandlari uchun oʻqishga kirishda qanday imtiyozlar mavjud?
– IELTS sertifikatiga ega talabalar uchun test jarayonlarida qanday yengilliklar bor?
– Ikkinchi mutaxassislikda oʻqish tartibi va qabul jarayonlari haqida tushuntirsangiz!
– Magistratura bosqichida xorijdan Oʻzbekistonga oʻqishni koʻchirish imkoni bormi?
– Masofadan turib xorijda magistraturada tahsil olayotgan talaba, oʻzimizda ikkinchi mutaxassislikda oʻqiy oladimi?

В Ургенчском государственном университете состоялся открытый диалог по поводу вступительных испытаний на курсы бакалавриата вуза на 2023-2024 учебный год
Сегодня, 16 августа, в Ургенчском государственном университете состоялся открытый диалог по поводу вступительных испытаний на курсы бакалавриата высшего учебного заведения на 2023-2024 учебный год. Группа передовых блоггеров и журналистов нашего региона, в том числе редактор газеты «Хукук ва истемолчи» и интернет-издания «Хуррият.uz» К.Ешчанов, корреспондент интернет-издания «Murojaat24.uz» Н.Машарипов, приняли участие главный редактор интернет-издания «Хоразмликляр» Ф.Каримов, Х.Тангишова основатель канала «Хуррият.uz», Б.Саидов, фотокорреспондент национального информационного агентства УзА.
В открытом диалоге ответственный секретарь Приемной комиссии Ургенчского государственного университета, декан факультета Биоинженерии и пищевой безопасности Ж. Рузимов и заместитель ответственного секретаря Приемной комиссии, декан Педагогического факультета А. Худайберганов дали информацию о параметрах приема Ургенчского государственного университета на 2023-2024 учебный год, новых открытых курсах обучения бакалавриата, специальностях магистратуры, курсах заочного обучения бакалавриата, а также форме дистанционного обучения, профессионально-творческих экзаменах, переводе обучения, прием на вторую специальность.
Для информации стоит отметить, что в настоящее время в университете обучается более 31 000 студентов по 76 направлениям бакалавриата, 37 специальностям магистратуры и 7 совместным образовательным программам. Общая квота приема на 2023/2024 учебный год составляет 4084, что на 1047 человек больше, чем в прошлом учебном году. С учетом потребности в кадрах в нашем регионе открыто 28 очных и 20 заочных курсов бакалавриата и 4 новых магистратуры.
Участники открытого диалога задали много вопросов и получили соответствующие ответы от официальных лиц. Ниже несколько примеров из вопросов, заданных в открытом диалоге:
- Какие льготы предусмотрены для детей матерей-одиночек, нуждающихся в социальной защите?
- Какие привилегии в процедурах тестирования для студентов с сертификатами IELTS?
- Объясните, пожалуйста, порядок обучения и прием на вторую специальность!
- Возможен ли перевод обучения из-за рубежа в Узбекистан на уровне магистратуры?
- Может ли студент, обучающийся в магистратуре за границей дистанционно, учиться по второй специальности в нашей стране?
- Действителен ли диплом Ургенчского государственного университета за границей?
- Профессора и преподаватели Ургенчского государственного университета повышают свою квалификацию за границей?