Viloyatda istiqbolli yoshlarni qoʻllab-quvvatlash, ulgʻayib kelayotgan yosh avlodni ilm-fanga qiziqtirish va ularning intellektual salohiyatini oshirish, matematika va fizika fanlari uchun yuqori malakali kadrlarni tayyorlashning uzluksiz tizimini yanada takomillashtirish maqsadida Urganch davlat universiteti huzuridagi fizika-matematika va informatika fanlariga ixtisoslashtirilgan maktab bugungi kunda oʻz faoliyatini samarali yoʻlga qoʻygan.
2023/2024-o‘quv yili uchun 7-sinfdan boshlab qabul qilinadigan ushbu ixtisoslashtirilgan maktabga iqtisod va texnika yo‘nalishlari uchun jami 125 ta qabul kvotalari ajratildi.
Ayni paytda talabgorlar mazkur ixtisoslashtirilgan maktabga kirish uchun test jarayonlarida ishtirok etmoqda. Sinovlar Urganch davlat universiteti asosiy binosida oʻtkazilmoqda.

В целях поддержки перспективной молодежи региона, заинтересованности подрастающего молодого поколения в науке и повышения его интеллектуального потенциала, дальнейшего совершенствования непрерывной системы подготовки высококвалифицированных кадров для математики и физики сегодня открылась специализированная школа физики, математики и информатики при Ургенчском государственном университете, которая начала свою эффективную деятельность.
На 2023/2024 учебный год для этой специализированной школы выделено 125 квот приема на экономические и технические направления, прием в которые будет осуществляться с 7-го класса.
В настоящее время абитуриенты участвуют в тестировании для поступления в эту специализированную школу. Экзамены проводятся в главном корпусе Ургенчского государственного университета.