Viloyatda istiqbolli yoshlarni qoʻllab-quvvatlash, ulgʻayib kelayotgan yosh avlodni ilm-fanga qiziqtirish va ularning intellektual salohiyatini oshirish, matematika va fizika fanlari uchun yuqori malakali kadrlarni tayyorlashning uzluksiz tizimini yanada takomillashtirish maqsadida Urganch davlat universiteti huzuridagi fizika-matematika va informatika fanlariga ixtisoslashtirilgan maktab bugungi kunda oʻz faoliyatini samarali yoʻlga qoʻygan.
2023/2024-o‘quv yili uchun 7-sinfdan boshlab qabul qilinadigan ushbu ixtisoslashtirilgan maktabga iqtisod va texnika yo‘nalishlari uchun jami 125 ta qabul kvotalari ajratildi.
Ayni paytda talabgorlar mazkur ixtisoslashtirilgan maktabga kirish uchun test jarayonlarida ishtirok etmoqda. Sinovlar Urganch davlat universiteti asosiy binosida oʻtkazilmoqda.

In order to support promising young people in the region, interest the growing young generation in science and increase their intellectual potential, and further improve the continuous system of training highly qualified personnel for mathematics and physics, the specialized school for physics, mathematics and informatics at Urganch State University today opened its own has launched its activities effectively.
For the 2023/2024 academic year, a total of 125 admission quotas for economics and technical fields have been allocated to this specialized school, which will be accepted from the 7th grade.
At the moment, applicants are participating in the testing process for admission to this specialized school. Exams are held in the main building of Urganch State University.