Xikmet Barutchugil hamda uning 27 nafar shogirdidan iborat delegatsiya a'zolarini UrDU rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida universitet rahbariyati iliq qarshi oldi.
Turkiya delegatsiya bilan bo’lib o’tgan uchrashuvda universitetning tegishli fakultet dekanlari va san’at sohasi mutaxassislari ishtirok etdi.
Urchrashuv avvalida UrDU rektori B.Abdullayev universitet haqida ma’lumot berar ekan, Turkiya oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalari tobora rivojlanib borayotganligini mamnuniyat bilan ta'kidladi. O'z navbatida, Xikmet Barutchugil Ebru sana’tining kelib chiqish tarixi haqida so’zlab berib, videolavha orqali taqdimot qildi. Shuningdek, Ebru san’atiga oid kitoblarni rektorga taqdim qildi.
Uchrashuvda universitet talaba va professor –o’qituvchilariga Ebru san'atini o’rgatish bo’yicha hamkorlik takliflari bildirildi. Tashrif so‘nggida UrDU rektori B.Abdullayev tomonidan mehmonlarga esdalik sovg’alari taqdim etildi.

On the initiative of the Consulate General of Uzbekistan in Istanbul, a delegation headed by Hikmet Barutchugil, a representative of "Ebru" art, visited Urganch State University on September 3 of this year.
Hikmet Barutchugil and his 27 students were warmly welcomed by the university management led by UrSU Rector Bahrom Abdullayev.
Deans of relevant faculties of the university and art specialists took part in the meeting with the Turkish delegation.
Before the meeting, Rector of UrSU B.Abdullayev, giving information about the university, noted with pleasure that cooperation with Turkish higher education institutions is developing more and more. In turn, Hikmet Barutchugil gave a video presentation about the history of the origin of "Ebru" art. He also presented books on the art of marbling to the rector.
At the meeting, university students and professors were offered cooperation proposals on teaching "Ebru" art. At the end of the visit, UrSU rector B. Abdullayev presented souvenirs to the guests.