Ushbu Axborot resurs markazi binosi asosan 2 blokdan, jumladan, 5 qavatli 500 o‘rinli kutubxona binosi hamda 506 o‘ringa mo‘ljallangan faollar zalidan iborat.
Kutubxonaning har bir qavatida 66 o‘ringa mo‘ljallangan o‘quv zallari, adabiyotlarni saqlash, qabul qilish va qayd qilish xonalari, kutubxonalararo abonent va ma'lumot-bibliografiya bo'limi, nogironlar uchun onlayn sinf xonalari, tajriba xonasi, internet tizimli kompyuter xonalari, book kafe va yana boshqa zaruriy xonalar bo‘lishi rejalashtirilgan.

На основной территории Ургенского государственного университета, расположенной на улице Х.Олимжон в городе Ургенч, ведутся работы по строительству нового информационно-ресурсного центра.
Здание информационно-ресурсного центра состоит в основном из 2 блоков, включающих 5-этажное здание библиотеки на 500 мест и активистский зал на 506 мест.
На каждом этаже библиотеки расположены аудитории на 66 мест, помещения для хранения, приема и записи литературы, межбиблиотечный абонемент и информационно-библиографический отдел, онлайн-кабинеты для инвалидов, экспериментальная комната, планируются компьютерные классы с системой интернет, книжное кафе и другие необходимые помещения.