Ushbu Axborot resurs markazi binosi asosan 2 blokdan, jumladan, 5 qavatli 500 o‘rinli kutubxona binosi hamda 506 o‘ringa mo‘ljallangan faollar zalidan iborat.
Kutubxonaning har bir qavatida 66 o‘ringa mo‘ljallangan o‘quv zallari, adabiyotlarni saqlash, qabul qilish va qayd qilish xonalari, kutubxonalararo abonent va ma'lumot-bibliografiya bo'limi, nogironlar uchun onlayn sinf xonalari, tajriba xonasi, internet tizimli kompyuter xonalari, book kafe va yana boshqa zaruriy xonalar bo‘lishi rejalashtirilgan.

The construction works of the new Information Resource Center are being carried out in the main area of the Urganch State University located on H. Olimjon street, Urganch city.
This Information Resource Center building mainly consists of 2 blocks, including a 5-story library building with 500 seats and an activist hall with 506 seats.
Each floor of the library has classrooms for 66 seats, rooms for storing, receiving and recording literature, interlibrary subscription and information-bibliography section, online classrooms for the disabled, an experimental room, computer rooms with an Internet system, book cafe and other necessary rooms are planned.