Bugun, 29-sentabr kuni Urganch davlat universiteti O'zbek filologiyasi fakultetida taniqli o'zbek yozuvchisi, shoir, tarjimon, Respublikada xizmat ko'rsatgan madaniyat xodimi Yangiboy Qo'chqorovning “Dog'iston donishmandi” kitobi taqdimoti oʻtkazildi. Unda O'zbek filologiyasi fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Dastlab fakultet dekani, professor D.Gʻayipov tomonidan o'zbek adabiyoti rivojida Y.Qo'chqorovning xizmatlari, kitobning mazmun-mohiyati haqida fikr yuritildi.
Kitob muallifi Yangiboy Qo'chqorov ushbu asar Dog'iston xalq shoiri, Mehnat Qahramoni, "Nilufar", "XX asrning eng yaxshi shoiri" mukofotlari laureati, atoqli shoir, zabardast adib, tarjimon, jamoat arbobi Rasul Hamzatovning ibratli hayoti va ijodiga bag'ishlanganligi haqida gapirdi. Uchrashuv qizgʻin savol-javob tarzida oʻtdi.

Сегодня, 29 сентября, на факультете узбекской филологии Ургенчского государственного университета состоялась презентация книги «Догистон донишманди» известного узбекского писателя, поэта, переводчика, заслуженного деятеля культуры республики Янгибая Кучкарова. В нем приняли участие преподаватели и студенты факультета Узбекской филологии.
Сначала декан факультета, профессор Д.Гайипов прокомментировал заслуги Ю.Кучкарова в развитии узбекской литературы и содержание книги.
Автор книги Янгибай Кучкаров рассказал об этом произведении, посвященном образцовой жизни и творчеству Расула Хамзатова, народного поэта Дагестана, Героя Труда, лауреата премии «Нилюфар», «Лучшего поэта ХХ века». наград, известный поэт, выдающийся писатель, переводчик, общественный деятель. Встреча прошла в стиле напряженных вопросов и ответов.