Bugun, 29-sentabr kuni Urganch davlat universiteti O'zbek filologiyasi fakultetida taniqli o'zbek yozuvchisi, shoir, tarjimon, Respublikada xizmat ko'rsatgan madaniyat xodimi Yangiboy Qo'chqorovning “Dog'iston donishmandi” kitobi taqdimoti oʻtkazildi. Unda O'zbek filologiyasi fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Dastlab fakultet dekani, professor D.Gʻayipov tomonidan o'zbek adabiyoti rivojida Y.Qo'chqorovning xizmatlari, kitobning mazmun-mohiyati haqida fikr yuritildi.
Kitob muallifi Yangiboy Qo'chqorov ushbu asar Dog'iston xalq shoiri, Mehnat Qahramoni, "Nilufar", "XX asrning eng yaxshi shoiri" mukofotlari laureati, atoqli shoir, zabardast adib, tarjimon, jamoat arbobi Rasul Hamzatovning ibratli hayoti va ijodiga bag'ishlanganligi haqida gapirdi. Uchrashuv qizgʻin savol-javob tarzida oʻtdi.

Today, on September 29, at the faculty of Uzbek philology of Urganch State University, a presentation was held on the book "Dog'iston donishmandi" by the famous Uzbek writer, poet, translator, honored cultural worker of the Republic Yangiboy Kochkarov. Professors and students of the Faculty of Uzbek Philology took part in it.
First, the dean of the faculty, professor D. Gayipov, commented on the merits of Y. Kochkarov in the development of Uzbek literature and the content of the book.
The author of the book, Yangiboy Kochkarov talked about this work which is dedicated to the exemplary life and work of Rasul Hamzatov, the national poet of Dagestan, Hero of Labor, laureate of the "Nilufar", "Best Poet of the 20th Century" awards, famous poet, outstanding writer, translator, public figure. The meeting took place in the style of intense question and answer.