Joriy yil 20-oktabr kuni 2023-2024 oʻquv yilida yangi ochilgan Filologiya va tillarni oʻqitish: koreys tili bakalavr taʼlim yoʻnalishining tashkil etilishi munosabati bilan tantanali madaniy tadbir tashkil etildi.
Tadbirda universitet rahbariyati, Xorijiy filologiya fakulteti professor-o'qituvchilari va talaba-yoshlar ishtirok etdi. Unda viloyatimizdagi Koreys milliy-madaniy markazi vakillari mehmon bo'ldi.
Madaniy tadbir avvalida soʻzga chiqqanlar Oʻzbekiston va Janubiy Koreyaning azaliy doʻstlik munosabatlari, diniy bagʻrikenglik va millatlararo totuvlikning yurtimizdagi oʻziga xos ifodasi, milliy qadriyatlar mushtarakligi, Koreya oliy taʼlim muassasalari bilan yoʼlga qoʼyilgan hamkorlik aloqalari, oʼzbek talabalarining koreys tili va madaniyatini oʼrganishga boʼlgan qiziqishlari haqida soʼz yuritdilar.
Shundan soʼng, Koreya madaniyatiga bag'ishlangan madaniy dastur namoyish etildi. Unda koreys tili ta'lim yo'nalishi talabalari ijrosida koreyscha she'r va qo'shiqlar, sahna ko'rishlari, raqslar ijro etildi.
Ayniqsa, koreys milliy taomlari, qoʻl ishlari ko'rgazmasi, Chuseok – Koreya milliy hosil bayrami barchani e'tiborini tortdi.

20 октября текущего года было организовано торжественное культурное мероприятие в связи с созданием вновь открытой бакалавриата «Филология и преподавание языков: корейский язык» в 2023-2024 учебном году.
В мероприятии приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав факультета Иностранной филологии и студенты. Гостями были представители Корейского национально-культурного центра нашего региона.
В начале культурного мероприятия выступили те, кто рассказал о многолетней дружбе между Узбекистаном и Южной Кореей, уникальном проявлении религиозной толерантности и межэтнического согласия в нашей стране, общности национальных ценностей, сотрудничестве с корейскими высшими учебными заведениями. и заинтересованность узбекских студентов в изучении корейского языка и культуры.
После этого была показана культурная программа, посвященная корейской культуре. Корейские стихи и песни, сценические представления и танцы были исполнены студентами корейскоязычного образования.
Особенно всеобщее внимание привлекли корейские национальные блюда, выставка ремесел, Чусок - национальный корейский праздник урожая.