O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining tashabbusi bilan joriy yilning oktabr-noyabr oylarida jamg‘arish madaniyatini shakllantirish, shaxsiy moliyaviy xavfsizlikni taʼminlash maqsadida “World savings day” (“Butunjahon jamg‘arish kuni”) xalqaro taʼlim tadbiri doirasida noiqtisodiy yo‘nalishdagi oliy taʼlim muassasalarining talabalari uchun “Moliyaviy savodxonlikni birgalikda oshiramiz” mavzusida amaliy treninglar o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo’lib, ushbu rejaga muvofiq, 2023 yilning 31-oktabrida Fizika-matematika fakulteti “Mexanika va matematik modellashtirish” ta’lim yo’nalishining 1-2-bosqich talabalariga Markaziy bank Xorazm viloyat Bosh boshqarmasi Ijro apparati bosh mutaxassisi Sayyora Аbdullayeva, Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti “Buxgateriya hisobi va audit” kafedrasi mudiri, N.BFayzullayev va 201-BHA ta’lim yonalishi talabasi – volontyor, Z.Atabayeva bilan hamkorlikda amaliy trening tashkil qilindi.
Treningda UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev ham ishtirok etib, treningdan ko’zlangan maqsad va talaba-yoshlarda moliyaviy savodxonlikni oshirishning afzalliklari xususida fikr-mulohazalari bilan o’rtoqlashdi. Trening yakunida talabalar oʼzlarini qiziqtirgan savollariga javoblar oldilar.

On the initiative of the Central Bank of the Republic of Uzbekistan, in October-November of this year, in order to create a culture of savings and ensure personal financial security, within the framework of the international educational event "World Savings Day", it is planned to hold practical training for students of non-economic higher educational institutions on the topic "Together we will increase financial literacy", and according to this plan, on October 31, 2023, the 1st-2nd year students of the "Mechanics and Mathematical Modeling" education of the Faculty of Physics and Mathematics will be given practical training was organized in cooperation with Sayyora Abdullayeva, chief executive officer of the Central Bank Khorezm regional headquarters, N.B. Faizullayev, head of the "Accounting and Audit" department of the Faculty of Social and Economic Sciences, and Z. Atabayeva, student of the 201-BHA educational direction - volunteer.
D. Ibadullayev, the first vice-rector of UrSU, also participated in the training and shared his opinion about the purpose of the training and the advantages of increasing financial literacy among students. At the end of the training, students received answers to their questions.