Bugun respublikamiz bo’ylab “Biz bir bo’lsak – yagona – xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” shiori ostida "Ma’naviyat marafoni" o’tkazilmoqda.
Urganch davlat universitetida ham kun davomida turli loyihalar, maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar, davra suhbatlari, intellektual oʻyinlar tashkil etilmoqda.
Jumladan, universitetning konferensiyalar zalida “Baxtli bo‘lish o‘z qo‘limizda” mavzusida seminar boʻlib oʻtdi. Tabiiy va qishloq xo‘jaligi fakulteti talabalari ishtirokida oʻtkazilgan ushbu seminarni birinchi prorektor D.Ibadullayev ochib berdi.
Seminar davomida UrDU amaliyotchi psixologi M.Avezova tomonidan psixologik tavsiyalar, metodikalar oʻtkazildi.

Сегодня по всей нашей республике проходит «Марафон духовности» под лозунгом «Если мы едины – мы одна нация, если объединимся – мы Родина!» .
В Ургенчском государственном университете тоже в течение дня организуются различные проекты, духовно-просветительские мероприятия, разговоры в кругу и интеллектуальные игры.
В частности, в конференц-зале университета прошел семинар на тему «Счастье в наших руках». Открыл семинар, который прошел с участием студентов факультета естественных наук и сельского хозяйства, первый проректор Д.Ибадуллаев.