Bugun Belarus milliy texnika universiteti rektori, texnika fanlari doktori, professor Xaritonchik Sergey Vasilevich boshchiligida delegatsiya aʼzolari Kimyoviy texnologiyalar fakultetida boʻldi. Dastlab u yerda fakultetning ilmiy-innovatsion sohadagi yutuqlari aks ettirilgan ko‘rgazma bilan tanishishdi. Olimlarning ilmiy-innovatsion ishlanmalari ahamiyati va ishlab chiqarishdagi oʻrniga alohida eʼtibor qaratishdi. Ko‘rgazmada fakultet olimlari tomonidan yaratilgan 33 turdagi ilmiy ishlanma va ixtirolar o‘rin olgan.
Shundan soʼng, fakultetning oʼquv, ilmiy laboratoriyalarining jihozlanishi bilan yaqindan tanishdilar va dars jarayonlarini kuzatdilar. Fakultetdagi talabalar uchun yaratilgan sharoitlar mehmonlar tomonidan yuqori baholandi.
Delegatsiya aʼzolari Xorazm innovatsion texnoparkida ham boʼlishdi. Aytish joizki, ushbu texnopark Kimyoviy texnologiyalar fakulteti qoshida joylashgan va u yerda bugungi kunda 20 turdagi mahsulot Urganch davlat universiteti brendi ostida ishlab chiqarilmoqda va bozorlarimiz rastalaridan joy olmoqda. Qolaversa, bir guruh talaba-yoshlar bugun mazkur texnoparkda ish bilan taʻminlangan. Mehmonlar texnopark faoliyati bilan ham yaqindan tanishdilar. Ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni koʻrish, xatto ayrimlarini taʼtib koʻrish imkoniga ega boʼldilar.
Shu bilan Belarus milliy texnika universiteti rektori Xaritonchik Sergey Vasilevich boshchiligidagi delegatsiyaning universitetimizga tashrifi yakunlandi.

Сегодня члены делегации во главе с ректором Беларусского национального технического университета, доктором технических наук, профессором Харитончиком Сергеем Васильевичем посетили Химико-технологический факультет. Сначала они ознакомились с выставкой, где были отражены достижения факультета в научно-инновационной сфере. Особое внимание они уделили значению научных и инновационных разработок ученых и их месту в производстве. На выставке было представлено 33 вида научных разработок и изобретений, созданных учеными факультета.
После этого они ознакомились с оборудованием учебно-научных лабораторий факультета и наблюдали за ходом занятий. Условия, созданные для студентов факультета, получили высокую оценку гостей.
Члены делегации также посетили Хорезмский инновационный технопарк. Стоит отметить, что этот технопарк расположен при Химико-технологическом факультете, и сегодня там под торговой маркой Ургенчского государственного университета выпускается 20 видов продукции и размещается на прилавках наших рынков. Кроме того, сегодня в этом технопарке работает группа студентов и молодежи. Гости ознакомились с деятельностью технопарка. У них была возможность увидеть выпускаемую продукцию и даже попробовать некоторые из них.
На этом завершился визит в наш университет делегации во главе с ректором Белорусского национального технического университета Харитончиком Сергеем Васильевичем.