Joriy yil 21-noyabr kuni Urganch davlat universitetida “Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish – davr talabi” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy targ‘ibot tadbiri oʼtkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Imom Buxoriy xalqaro ilmiy - tadqiqot markazi ilmiy xodimlari B.Mahmudov, J.Jumayev, S.Abduvoitov, A.Mamadaliyevlar, shuningdek, UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev, rektor maslahatchisi R.Sharipov, Yoshlar bilan ishlash, maʻnaviyat va maʼrifat boʼlimi boshligʼi Sh.Allaberganov, universitet tyutorlari hamda barcha fakultetlardan talabalar ishtirok etishdi.
Tadbirda O‘zbekistonda diniy-ma’rifiy sohada amalga oshirilayotgan islohotlar mazmun-mohiyati, yurtimizdan yetishib chiqqan buyuk ajdodlarimiz boy ilmiy-ma’naviy merosi va axborot sohasidagi tahdidlarga o‘z vaqtida va munosib qarshilik ko‘rsatish, shuningdek, yoshlar orasida diniy tafakkurni toʼgʼri shakllantirish to’g’risida maʼruzalar qilindi. Uchrashuv davomida talaba – yoshlar o’zlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar, fikr-mulohazalar bildirdilar.

21 ноября текущего года в Ургенчском государственном университете состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Борьба с невежеством посредством просвещения – веление времени».
На мероприятии выступили Б.Махмудов, Дж.Джумаев, С.Абдувойтов, А.Мамадалиев, научные сотрудники Международного научно-исследовательского центра имама Бухари при Кабинете Министров Республики Узбекистан, а также первый проректор УрГУ Д.Ибадуллаев, советник ректора Р.Шарипов, ведующий отделом духовности и просветительства, работы с молодежью Ш.Аллаберганов, преподаватели университета и студенты всех факультетов.
На мероприятии были раскрыты содержание и суть реформ, реализуемых в религиозно-образовательной сфере Узбекистана, богатое научное и духовное наследие наших великих предков, выросших в нашей стране, своевременное и адекватное противодействие угрозам в информационной сфере, а также на мероприятии обсуждалось религиозное мышление молодежи, были прочитаны лекции по правильному формированию. В ходе встречи студенты и молодые люди получили ответы на свои вопросы и высказали свое мнение.