“SANSKRIT BOBOTIL” KITOBI TAQDIMOTI BOʻLIB OʻTDI
Urganch davlat universitetida uzoq yillardan buyon faoliyat yuritib kelayotgan faxriy ustoz, professor A.Jumaniyozov va shogirdi D.Jumaniyozovalar muallifligidagi “Sanskrit bobotil” kitobi ilmiy-ommabop risola sanaladi. Unda sanskritning paydo boʻlishi, yaralish makoni va zamoni, uning bashariyat tamaddunida tutgan oʻrni haqida qiziqarli fikr-mulohazalar bildirilgan.
Bugun Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Toshkentdagi Hindiston elchixonasi ikkinchi kotibi Mr.Sitesh Kumar boshchiligidagi delegatsiya aʼzolari ishtirokida ushbu risolaning taqdimot kechasi oʻtkazildi.
Kitob taqdimotida muallif tomonidan “Sanskrit bobotil” asarining mohiyati haqida ishtirokchilarga maʼlumotlar berildi. Dunyoning eng qadimiy tillaridan boʻlgan sanskritda buyuk hind eposlari bitilganligi, bugungi kunda Xorazm shevalarida ushbu til qoldiqlarining baʼzilari saqlanib qolganligi va shunga oʻxshagan soʻzlarning 400 tasi ushbu kitobda tahlil qilinganligi haqidagi fikrlar taqdimot ishtirokchilari, qolaversa, hindistonlik mehmonlarning eʼtiborini tortdi.
Taqdimot kechasi ikki mamalakat xalqlarining madaniyatlari aks etgan badiiy chiqishlarga ulanib ketdi. Unda Xorijiy filologiya fakulteti talabalari tomonidan hindcha va xorazmcha kuy-qoʼshiqlar, sahna koʼrishishlari, goʼzal raqslar ijo etildi.
Yakunda Hindiston elchixonasi kotibi Mr.Sitesh Kumar soʼzga chiqib, hind xalqiga va madaniyatiga boʻlgan eʻtibor va qiziqish yuksak darajada ekanligini eʼtirof etib, chuqur minnatdorlik izhor qildi. Madaniy va gumanitar aloqalarni bundanda kengaytirish istagini bildirdi.

The book "Sanskrit Bobotil" written by professor A. Jumaniyozov and his student D. Jumaniyozova, who has been working at Urgench State University for many years, is considered a scientific and popular pamphlet. It contains interesting opinions about the origin of Sanskrit, the place and time of creation, and its place in human civilization.
Today, the presentation evening of this brochure was held in the Palace of Culture of Urgench State University with the participation of the delegation members headed by Mr. Sitesh Kumar, the second secretary of the Indian Embassy in Tashkent.
At the presentation of the book, the author informed the participants about the essence of the work "Sanskrit Bobotil". The ideas that the great Indian epics were written in Sanskrit, one of the oldest languages in the world, that some of the remnants of this language have been preserved today in Khorezm dialects, and that 400 such words are analyzed in this book, attracted the attention of the participants of the presentation, as well as the guests from India.
The presentation night was followed by artistic performances reflecting the cultures of the peoples of the two countries. The students of the Faculty of Foreign Philology performed Indian and Khorezmian songs, stage performances, and beautiful dances.
At the end, the secretary of the Indian Embassy, Mr. Sitesh Kumar, spoke and expressed deep gratitude, acknowledging the high level of attention and interest in the Indian people and culture. He expressed his desire to further expand cultural and humanitarian relations.