Yurtimizda sog’lom turmush tarzini shakllantirish, turli kasalliklarning oldini olish, yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan shug’ullanishga jalb qilish, ommaviy sportning inson hayotidagi muhim ahamiyatini targ’ib etish borasida keng ko’lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 31 yilligi hamda 9-dekabr – “Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” munosabati bilan Urganch davlat universitetida bugun erta tongdan “Yoshlar korrupsiyaga qarshi” shiori ostida “5000 qadam” piyoda yurish marafoni o’tkazildi.
Unda universitet rahbariyati, professor- o’qituvchilari, tyutorlar hamda talaba-yoshlardan iborat 1000 nafarga yaqin oliygoh jamoasi ishtirok etdi. Piyoda yurish marshiga universitet maydonida start berildi. Ishtirokchilar belgilangan masofani yuqori kayfiyatda bosib o’tishdi.

Extensive work is being done in our country to create a healthy lifestyle, prevent various diseases, attract young people to physical education and sports, and promote the importance of mass sports in human life.
On the occasion of the 31st anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan and December 9 - "International Anti-Corruption Day", a "5000 steps" walking marathon was held early today at Urgench State University under the slogan "Youth against corruption".
About 1,000 university teams, including university management, professors, tutors, and students, took part in it. The pedestrian marathon was started on the university square. The participants covered the specified distance in high spirits.