Yurtimizda sog’lom turmush tarzini shakllantirish, turli kasalliklarning oldini olish, yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan shug’ullanishga jalb qilish, ommaviy sportning inson hayotidagi muhim ahamiyatini targ’ib etish borasida keng ko’lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 31 yilligi hamda 9-dekabr – “Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” munosabati bilan Urganch davlat universitetida bugun erta tongdan “Yoshlar korrupsiyaga qarshi” shiori ostida “5000 qadam” piyoda yurish marafoni o’tkazildi.
Unda universitet rahbariyati, professor- o’qituvchilari, tyutorlar hamda talaba-yoshlardan iborat 1000 nafarga yaqin oliygoh jamoasi ishtirok etdi. Piyoda yurish marshiga universitet maydonida start berildi. Ishtirokchilar belgilangan masofani yuqori kayfiyatda bosib o’tishdi.

В нашей стране ведется большая работа по формированию здорового образа жизни, профилактике различных заболеваний, привлечению молодежи к занятиям физической культурой и спортом, пропаганде значения массового спорта в жизни человека.
По случаю 31-й годовщины принятия Конституции Республики Узбекистан и 9 декабря – «Международного дня борьбы с коррупцией» сегодня утром в Ургенчском государственном университете под лозунгом «Молодежь против коррупции», прошел марафон «5000 шагов».
В нем приняли участие около 1000 университетских команд, включая руководство университета, профессоров-преподавателей и студентов. Пешеходное шествие началось на Университетской площади. Указанную дистанцию участники преодолели в приподнятом настроении.