O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi 1943-yil 4-noyabrda tashkil etilgan boʼlib, o‘tgan yillar davomida ilm-fan fidoyilari bo‘lgan olimlarimiz zahmatli mehnatlari evaziga mamlakat va millat rivojiga o‘zlarining munosib hissalarini qo‘shishdi. Bugungi kun xalqimiz, millatimiz, uning rivojini istagan har qanday inson uchun bayramdir!
Ayni damda poytaxtimizning xalqaro Anjumanlar saroyida O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining 80 yilligiga bag'ishlangan tantanali marosim oʻtkazilmoqda.
Tantanali marosimda Respublikamizning barcha ziyolilari, ilm-fan dargʻalari, OTM rektorlari qatorida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev ham Urganch davlat pedagogika instituti rektori Feruza Madraximova va TTA Urganch filiali direktori Rashid Ro'ziboyevlar bilan birgalikda ishtirok etmoqda.

The Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan was established on November 4, 1943, and over the past years, our scientists, who are dedicated to science, made their worthy contribution to the development of the country and nation due to their hard work. Today is a holiday for our people, our nation, anyone who wants its development!
At the moment, a solemn ceremony dedicated to the 80th anniversary of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan is being held in the Palace of International Conferences of our capital.
All the intellectuals of our republic, among the rectors of scientific institutes, higher education institutions, Bakhrom Abdullayev, rector of Urgench State University, Feruza Madrakhimova, rector of Urgench State Pedagogical Institute, and Rashid Roziboyev, director of TMA Urgench branch, are participating in the solemn ceremony.